PAYLAŞ

Zonaro’yu tanır mısınız?

Beyaz Müzayede’nin açık artırmasında Osmanlı saray ressamı Zonaro’nun “Üsküdar’dan Sandala Binen Feraceli Cariyeler” tablosu 600 bin liradan alıcı buldu.

Beyaz Müzayede’nin çoğunluğu, ünlü koleksiyoner Geri Benardete’nin 30 yılı aşkın sürede oluşturduğu koleksiyonundan oluşan 5. Özel Koleksiyonlar Müzayedesi önceki gün Maslak Orjin Sanat Merkezi’nde yapıldı.

İki bölüm halinde yapılacağı açıklanan müzayedenin önceki gün gerçekleşen ilk bölümüne koleksiyonerler büyük ilgi gösterdi.

2. BÖLÜM 5 MART’TA

400 bin liradan satışa sunulan ve müzayedenin en önemli eseri olarak öne çıkan ünlü Osmanlı saray ressamı Fausto Zonaro’nun “Üsküdar’dan Sandala Binen Feraceli Cariyeler” adlı eseri 600 bin liradan alıcı buldu.

Yine Zonaro’nun 225 bin liradan meraklılarına sunulan “Süleymaniye Camii Önünde” adlı tablosu ise 275 bin liradan satıldı.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilen müzayedede birbirinden değerli klasik ve oryantalist tabloların yanı sıra antika objeler de satışa çıktı.

Satışa çıkan antika mücevherler arasında yer alan Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid’in dönemin Avusturya Kralı’nın kızına düğün hediyesi olarak gönderdiği, 35 karatlık elmasla bezeli Anka Kuşu broş, 80 bin liradan açık artırmaya sunularak 90 bin liraya alıcı buldu.

İbrahim Safi’nin tuval üzeri yağlı boya “Zeki Müren” tablosu da 22 bin 500 liraya satıldı. Müzayedenin 5 Mart’ta yapılacak olan ikinci bölümünde 280 adet seramik satışa sunulacak. (Sabah)

Zonaro kimdir?

Fausto Zonaro (18 Eylül 1854, Padova ili – 19 Temmuz 1929, Sanremo), İtalyan ressam.
II. Abdülhamid döneminde saray ressamı olarak Osmanlı sarayına hizmet vermiş oryantalist bir ressamdır. Tarih, savaş, deniz, manzara ve portrenin yanı sıra özellikle “Türk ressamı” olarak tanınır.

OKU ➤  Recep İvedik 5'in fragmanı bile rekor kırıyor!

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın