PAYLAŞ

Türk tiyatrosunun efsane oyuncusu Engin Cezzar hayatını kaybetti. ‘Keşanlı Ali’ rolüyle hafızalara kazınan Engin Cezzar, 82 yaşındaydı. Ailesi, sanatçının vasiyeti üzerine cenaze töreni düzenlemedi. Vefat haberi, Engin Cezzar toprağa verildikten sonra duyuruldu.

“Keşanlı Ali Destanı” denince akla gelen ilk isim olan, henüz 24 yaşındayken Hamlet’i oynayan ve dünyada bu rolü canlandıran en genç oyuncu unvanını alan usta oyuncu Engin Cezzar yaşamını yitirdi.

Kalp ilacını almadığı için 6 yıl önce beyninde pıhtı oluşarak felç geçiren ve konuşma yetisini kaybeden Engin Cezzar, 82 yaşında İstanbul’da hayata veda etti.

Engin’le evlenirken, “Herhalde bu evlilik en fazla 10 yıl sürer!” diye düşünmüştüm. Kimseyle bir ömür geçirebileceğimi hayal etmezdim. Ama oldu. 55 yıldır birlikteyiz. Ve her şey, fark etmeden, kendiliğinden oldu. İyi olaylar da, kötü olaylar da…

ENGİN CEZZAR KİMDİR?

Yıllar evvel “İnsanlar ben defnedildikten sonra haberdar olsun” diyen sanatçının vasiyeti üzerine cenaze töreni düzenlenmedi. Dün sessiz sedasız defnedilen Cezzar için bugün gazetelere vefat ilanı verildi. Gülriz Sururi, eşi için yayınladığı ilanda “Engin Cezzar dünyamızdaki yolculuğunu tamamladı. Dilediği gibi dün toprağa karıştı” ifadelerini kullandı.

SANAT DÜNYASI YASTA

Engin Cezzar’ın ölümü, sanat dünyasını yasa boğdu. Oyuncular, yaşadığı üzüntüyü sosyal medyada yayınladıkları mesajlarla paylaştı.

Ayşenil Şamlıoğlu: Canım Engin Cezzar. Birtanem, sevdiğim. Paylaştığımız her an gözümün önünde. Senin kaybın öyle büyük ki hocam, yerin doldurulamaz. “Geyikler Lanetler”de ekip olarak büyük zorluklarla mücadele ederken yanımızda sen vardın, hepimizi hele beni ayakta tutan senin varlığındı. Seni ömrüm oldukça saygı, sevgi, minnet, şükranla anacağım. Engin Abim, nurlar içinde yat. Yattığın yer incinmesin sevdiğim.

Ayşegül Aldinç: Çok üzgünüm. Huzur içinde uyu. Bir çift birbirine bu kadar yakışabilirdi. Allah Gülriz Sururi’ye sabırlar versin.

Gani Müjde: Eşimin hocası, benim denizci arkadaşım Engin Cezzar’ı sonsuzluğa uğurladık. Başta Gülriz Sururi olmak üzere tüm sevenlerine sabır diliyorum.

OKU ➤  Serhat Akın geri dönüyor

Belma Canciğer: Canım hocam sonsuzluğa gidiş haberini alınca ve gözyaşlarımı tutamayınca kızım merak etti, “kimdi” dedi. “Dünyanın en tatlı hocasıydı” dedim. “Ne şanslısın umarım benim de böyle hocalarım olur” dedi. Umarım hep senin gibiler olur…

Nedim Saban: Engin Cezzar olmak ya da olmamak diyen adam benim için hep olacak. Tiyatromuz Hamlet’i, Keşanlı’yı, Düşenin Dostu’nu unutmayacak…

EN GENÇ HAMLET’Tİ

Engin Cezzar, 1935’te İstanbul’da dünyaya geldi. Robert Kolej’de okurken tiyatroya ilgi duymaya başladı. Mezun olduktan sonra ABD’nin Yale Üniversitesi’ne kabul edildi. Henüz 20 yaşındaydı ve ilk yılında küçük çaplı oyunlarda oynadı. Al Pacino, Marlon Brando, Robert De Niro gibi oyunculara da eğitim veren Actors Studio’nun öğrencisi olma şansını yakaladı ve Yale Drama School’u bırakarak eğitimine burada devam etti.

Yaz tatili sırasında Muhsin Ertuğrul’dan gelen teklifle “Hamlet”te başrol oynamak için Actors Studio’nun kurucularından Ellia Kazan’la yaptığı kontrata rağmen Türkiye’de kalmaya karar verdi. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 180 kez sergilenen oyunda rol aldı ve 24 yaşındayken oynadığı bu rolle dünyanın en genç Hamlet’i oldu.

Cezzar daha sonra Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare ve Antalya Devlet Tiyatrosu’nda oyunlar sahneledi. Bir dönem TRT’de “Turnuva” adlı programın sunuculuğunu yaptı. Televizyon için çekilen “Bay Alkolü Takdimimdir”, Genco Erkal’ın yönettiği “Keşanlı Ali Destanı” ve yönetmenliğini kendisinin üstlendiği “Kaldırım Serçesi”nde rol aldı. Aynı zamanda “Price of the Ticket” ve “Timeline” adlı yabancı ortaklı yapımlarda oynadı. 2002 yılında Ziya Öztan’ın yönettiği “Abdülhamit Düşerken” filminde Sait Paşa rolünü oynadı.

Engin Cezzar, 28 Eylül 1968’de evlendiği tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi ile birlikte Engin Cezzar-Gülriz Sururi Tiyatrosu’nu kurdu. “Tütün Yolu”, “Çikolata Sevgilim”, “Aklın Oyunu”, “Othello” ve “Keşanlı Ali Destanı” oyunlarında iki sanatçı birlikte oynadı. Cezzar son olarak Gülriz Sururi’nin yeniden kaleme aldığı “Ayşe Opereti”ni yönetti. “Sağır Oda” adlı dizide ‘Afşar Kırımlı’ karakterini canlandırdı. 6 yıl önce felç geçirerek konuşma yetisini kaybeden Cezzar, 82 yaşındaydı.

OKU ➤  Acun Ilıcalı'nın hayat arkadaşı Şeyma Subaşı'ndan selfie dersi!

55 YIL BÜYÜK AŞK YAŞADIK

Gülriz Sururi Ayşe Arman’a verdiği röportajda büyük aşklarını şu sözlerle ifade etmişti: “Engin’le evlenirken, “Herhalde bu evlilik en fazla 10 yıl sürer!” diye düşünmüştüm. Kimseyle bir ömür geçirebileceğimi hayal etmezdim. Ama oldu. 55 yıldır birlikteyiz. Ve her şey, fark etmeden, kendiliğinden oldu. İyi olaylar da, kötü olaylar da… Biz öyle bakakaldık. Engin’le boşandığım zaman, “Bu ayrılış bizi ya tam ayıracak ya da tamamen birleştirecek!” diye düşünmüştüm. Başımıza ne gelirse gelsin, bir şey hiç değişmedi: Bu adamı hep deliler gibi sevdim. Biraz romantiğim. Benim için evlilik, varlıkta yoklukta, açlıkta toklukta hastalıkta sağlıkta bir arada olmak. Şimdi geriye dönüp bakıyorum ki, aslında öyle de oldu.”

Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner’in yazdığı müzikal oyun.
Oyun ilk kez 31 Mart 1964 tarihinde Gülriz Sururi-Engin Cezzar tiyatrosunda sahnelendi. 1970 yılına gelinceye kadar Türkiye’nin büyük kentlerinde toplam 493 kez sahnelenen Keşanlı Ali Destanı, aradan yıllar geçmesine rağmen Türk tiyatrosunun temel taşlarından olma özelliğini yitirmedi.
Keşanlı Ali Destanı, Cumhuriyetin ilk yıllarından Demokrat Parti dönemine kadarki süreçleri yalın bir dille ve eleştirel bir bakışla gülmece tarzında yorumlar. Oyun, birçok tiyatro topluluğu tarafından defalarca sergilenmiş, Avrupa’nın birçok şehrinde, Amerika’dan Lübnan’a birçok ülkede oynanarak, Türk Tiyatro tarihinde bir fenomen haline gelmiş ve halen güncelliğini yitirmemiştir.
Konusu
Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen, yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Keşanlı Ali, Çamur İhsan’ı öldürmekten hapse düşmüştür ve hapisten bir kahraman olarak çıkagelir. Ali’nin iki dramı vardır: Birincisi, suçsuzdur; ikincisi, aşık olduğu Zilha, Çamur İhsan’ın yeğenidir ve ona düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ’da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında ciddi çatışma yaşamaktadır. Şef olarak toplumuna; insan olarak, duyduğu aşka sorumludur.
Ali “Destan”ı kullanmaya karar vermiştir. Çünkü “Bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan, o zaman saygı görürsün”. Ali, hapiste bunu öğrenmiş ve yeni bir Ali’yi fark etmiştir.
Haldun Taner kimdir? (16 Mart 1915, İstanbul – 7 Mayıs 1986, İstanbul)
kesanli-ali-kesanli-ali-destani-haldun-taner-gorseliÖykü, tiyatro ve kabare yazarı, öğretim üyesi ve gazeteci. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından birisidir. Türkiye’de epik tiyatro türü ve kabare tiyatrosunun öncüsüdür.
1950’lerde oyun yazmaya başlamış olan ve tiyatrodaki ilk eserlerinde dramatik türün başarılı örneklerini veren Haldun Taner, ardından epik tiyatro denemelerine girişmişti. Türk Tiyatrosu’ndaki ilk epik tiyatro örneği olan “Keşanlı Ali Destanı” adlı oyunu ile dünya çapında tanındı. Bu oyun yurtdışında Almanya, İngiltere, Çekoslovakya, eski Yugoslavya’nın çeşitli kentlerinde oynandı. Atıf Yılmaz tarafından sinemaya aktarıldı (1964). Daha sonraki dönemlerde konularını güncel olaylardan alan siyasal-sosyal taşlamaların ağır bastığı oyunlar yazdı. Epik tiyatro ve kabarenin alanında verdiği yapıtlar çağdaş Türk tiyatrosunun klasikleri oldu. Eşsiz bir arı Türkçe kullanan Haldun Taner, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının ve tiyatrosunun önde gelen yazarları arasına girdi.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın