PAYLAŞ

Uyuyan Güzel Balesi’nde sürpriz konuk

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 20 yıl sonra sahnelenen ‘Uyuyan Güzel’ balesinde sürpriz bir konuk vardı.

Mastercard Paha Biçilemez İstanbul platformunda gerçekleşen yarışmayı kazanan Zeynep Cününoğlu, ilk kez sahneye çıkma heyecanı yaşadı.

Projede figüran olarak yer alan Cününoğlu’nun performansı beğenildi.

Uyuyan Güzel Balesi

Uyuyan Güzel (Fransızca: La Belle au bois dormant, Almanca: Dornröschen) yüz yıllık uykuya dalan güzel bir prensesin bir öyküsünü anlatan klasik bir Avrupa masalıdır.

1697’de Fransız yazar Charles Perrault’un ve 1812’de Alman masal derleyicisi Grimm Kardeşler’in yazıya geçirdiği masalı daha önce İtalyan şair Giambattista Basile’in Ay, Güneş ve Talia adıyla derlemiş ve şairin ölümünden sonra 1634’te yayımlanan kitabında yer almıştır.

Masalın eski versiyonlarında kötü bir üvey anne figürü bulunur; ayrıca yurken prensesi bulup “aşkın meyvelerini toplayan” ve onu bırakıp giden bir prens vardır ve prenses uyurken doğum yapar.[

Üvey anne karakteri Perrault’nun versiyonunda kötücül bir periye dönüşür. Perrault ayrıca hikayeye, prensese laneti bozan öpücüğü veren yakışıklı bir prens karakterini de eklemiştir.

1959 yılında Walt Disney tarafından uzun metrajlı bir çizgi filmi yapılmış; 1889’da Çaykovski tarafından bale olarak bestelenmiş; 2014 yılında ise Malefiz adıyla filme çekilmiştir.

Konusu

Güçlü bir hükümdarın bir kızı olur. Kral bebek prensesin doğum gününü kutlamak için perilerin de davetli olduğu büyük bir parti verir. Kutlamalarda tüm periler sırayla bebek prensese güzellik, sağlık, müzik yeteneği gibi hediyeler verir. Kutlamaya davet edilmeyen kötü kalpli bir peri ise gizlice saraya gelir ve herkesi hediyesini sunduktan sonra ortaya çıkarak bebeği lanetler: Bebek, 16 yaşına geldiğinde eline batacak bir çıkrık iğnesiyle ölecektir.

OKU ➤  Hülya Koçyiğit'ten haber var!

Konuklar arasından iyi kalpli bir başka peri ortaya çıkar ve henüz hediyesini vermemiş olan bu peri laneti hafifletmeyi başarır. Prenses ölmeyecek, yüz yıllık bir uykuya yatacaktır ve tüm saray da onunla birlikte uyuyacak, böylece yüz yıl sonra uyandıklarına yaşam kaldığı yerden devam edecektir. Kral, kızını korumak için ülkede ne sivri uçlu iğne varsa toplatır ve iğne bulundurmayı yasaklar.

Tüm önlemlere rağmen prenses 16 yaşına geldiğine kehanet gerçekleşir; bizzat kötü kalpli peri gelip prensese iğne batmasına sağlamış. Prenses ve tüm saray uykuya dalar. Yüz yıl kadar sonra bir prens büyülü sarayı bulur; uyuyan güzel prensesi görünce onu öper. Prenses, prens onu öptüğü anda uyanır ve lanet biter.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın