PAYLAŞ
En ünlü Pomeranian sahiplerine Michelangelo, Sir İsaac Newton, Paris Hilton, Nicole Richie örnek olarak gösterilebilir.

Türkücü ve sunucu Alişan, Levent’te, Pomeranian cins köpeklerin satıldığı bir mağazanın açılışına katıldı.

Alişan, Paris Hilton’un köpeği olarak da bilinen ve fiyatları 5-100 bin Euro (20-400 bin TL) arasında değişen Pomeranian’ları kucağına alıp poz verdi.

Alişan, “Normalde köpekten korkarım. Ama bunları kucağıma alabildim. En iyisi kız istemeye bunlarla gideyim. Pomeranian’ı olmayana kız vermiyorlar. Bazıları çiftleşmiyormuş. Benim gibi bakirler. Şaka bir yana Pomeranian alırsam 3 tane de koruma tutmam lazım” şekilnde espri yaptı. (Posta)

Alişan, fiyatları 5-100 bin Euro (20-400 bin TL) arasında değişen köpekleri kucağına alıp poz verdi.

Pomeranian ırkı nedir?

Pomeranian, Pomeranya köpeği veya kısaca pom, Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesi (kuzey Polonya ve Doğu Almanya bugünkü bölümü) adını alan Spitz tipi köpek cinsidir. Genellikle süs köpeği olarak beslenir. Pomeranian özellikle büyük Spitz tipi köpekler, Alman Spitz soyundan üretilmiştir. Bu Alman Spitz cinsinin bir çeşidi olarak Fédération Internationale Cynologique tarafından tespit edilmiştir. Birçok ülkede, Zwergspitz (cüce spitz) olarak bilinir. Genel olarak, Pomeranian sağlam, sağlıklı bir köpek ırkıdır. ABD’de en popüler 15 köpek cinsi arasındadır.

Irk Boyutu:
Oyuncak
Yükseklik:
Erkek 18 – 30 cm Dişi 18 – 30 cm
Ağırlık:
Erkek 1 – 3 Kg Dişi 1 – 3 Kg
Ortalama Yaşam:
13-16 yıl

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy’un Pomeranian ırkı değerlendirmesi:

Neşeli, sempatik, enerji dolu, kendine özgü, apartman dairelerinde beslenebilecek ideal ırklardan bir tanesidir. Benim de yıllar sonra aşık olduğum ve aynı zamanda kendi evimde beslediğim köpektir Pomeranian Boo. Popülaritesi çok yüksek ve üretimi bir o kadar zor olduğu için Pomeranian Boo alırken Spitz kırması olmamasına dikkat etmek gerekir.

OKU ➤  Trump’ın yasağı THY’yi kapsıyor mu

Pomeranian Boo
Yavruyken sosyalleştirildiklerinde diğer köpeklerle, ev hayvanlarla iyi anlaşırlar. Ancak sert oyun oynama sebebiyle çocuklar ile anlaşamadığı durumlar olabilir. Çocukların oyun oynama tarzları ve aşırı ilgileri onların ısırmalarına bile yok açabilir. Yabancılara karşı her zaman temkinli yaklaşırlar ancak tehlikeli olmadıklarını anladığında anlayışlı bir havaya bürünür.

Karakter yapısı
Ailesine bağlı, öğrenmeyi seven, akıllı, enerjik bir köpek türüdür. Herhangi şüpheli bir durumda havlamaya başlarlar ve eğitildiklerinde iyi birer bekçi köpeği olabilirler. Etrafta koşuşturmayı çok severler. Kama şeklinde kafası, küçük,dik kulakları ve badem şeklinde gözlere sahiptir.Pomeranianlar’in kısa boyunları, küçük ayakları, sırtlarının üstünde duran bu türe özgü kuyrukları vardır. Aslında tüysüz haliyle Chihuahua’ya benzerliği ile bilinirler. Kafası ve bacakları vücut ile uyumlu oranda olmalıdır.

Pomeranian Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı
Pomeranian Boo’lar apartmanda yaşamaya uygun bir ırktır. Ev içerisinde hareketlidirler.

Eğitim
Bu türün akıllı olması eğitimi çok kolay hale getirir. Çok fazla havlamamaları için yavruyken iyi eğitilmeliler. Aynı zamanda yanlışlıkla köpeğin üzerine basma ihtimalindan dolayı sahibinin ayağı altında fazla dolaşması engellenmelidir.

Egzersiz ihtiyacı
Onları mutlu etmek küçük yürüyüşler, bahçede oyunlar ve iç mekan aktiviteleri ile gerçekleştirilebilir. Apartman hayatına uygundur.

OKU ➤  'Elveda dostum'

Bakımı
Haftada bir kaç kere fırçalanmalı ve sadece ihtiyacı olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Diş sağlığı önemlidir; en azından haftada bir kere dişler fırçalanmalıdır ancak en iyisi günde bir kere fırçalanması olacaktır. Genizlerine kaçan suyu çıkarmak için hapşırmaları çok tehlikeli değildir. Sadece o hapşırırken boğazı ovulmalıdır. Bazı Pomeranianlar 20 yıl yaşar ancak ortalama ömürleri 12-16 yıldır.

Tüy yapısı
Üst katman tüyleri kabarıktır; alt katman tüyleri ise kalındır.Siyah, mavi, çikolata rengi olabilirler. Ten rengi ile her rengin karışımı, turuncu, krem, kırmızı; sade veya samur olabilirler. Aslına bakarsanız pembenin üzerinde çizgiler hariç her şekilde olabilirler. Bu türün erkeği yılda bir kere tüy döker ve dişisi sıcakta veya doğumdan sonra tüy döker.

Kökeni
Pomeranian Greenland’ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Pomeranya bugünün Almanya ve Polonyasını da kapsayan Baltık Denizinin kuzeyinde bir bölgedir. Aynı zamanda burada bölge gelişimini tam anlamıyla sağlamıştır. Küçük yapılı ve yoğun tüylü bir türdür ancak İngiltere’ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişirdi. İngiltere’de tür bazı değişikliklere uğramıştır. Queen Charlotte ve Queen Victoria 1700-1800’lerde İngiltere’de popüler olmasına katkıda bulunmuştur.

Özellikle Queen Victori Floransa İtalya’dan getirdiği ‘Marco’ adlı Pomeranianı ile meşhurdur. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1900’lerde farkına varılmıştır ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir. Bu gün ise Kuzey bölgesinin en küçük türüdür. Çok popüler bir ev hayvanı cinsi ve gösteri köpeğidir. En ünlü Pomeranian sahiplerine Michelangelo, Sir İsaac Newton, Paris Hilton, Nicole Richie örnek olarak gösterilebilir.

OKU ➤  Arkadaşları Terk Etti, Tedavi Görüyor!

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın