PAYLAŞ

Artık kış tamamen geride kaldığına ve yaz tatlı tatlı yüzünü gösterdiğine göre deniz kenarında güneşlenme hayalleri kurmaya da başlayabiliriz demektir.

Şimdiden tatil planı yapmaya başlayanlar için gezgin Orçun Dalarslan’dan gizli cevherlerle dolu bir liste.

1. Yapraklı Koy, Mersin

Akdeniz’de keyifli bir deniz tatili hayali kurarken aklına ilk gelen yerlerden biri Mersin olmayabilir ama Yapraklı Koy’u görünce fikriniz değişecek. Silifke’deki Yapraklı Koy’da denizin rengi turkuaz, suyu da Akdeniz’in geneline göre daha serin. Bu göz alıcı koyda, denizi çevreleyen kayalıklarda şezlong keyfi yapmak ve kendini Yapraklı Koy’un serin sularına bırakmak oldukça keyifli.

yaprakli

2. Kömür Limanı, Çanakkale

Gelibolu Yarımadası’nda Fındıklı Köyü’nü geçtikten sonra bozuk bir yoldan 7 km boyunca Saros Körfezi’ne doğru ilerleyince karşına saklı bir cennet çıkacak. İsmi, Kömür Limanı. Burada ne elektrik var ne de herhangi bir işletme. Tamamen bakir. Suyu cam gibi. Eğer pırıl pırıl denizde yüzmek, kamp yapmak ve geceleri yıldızları izlemek isteyenler için çok uygun.

canakkale

3. Boyabağı, İzmir

Çeşme, Urla ve hatta Foça’nın kalabalık plajlarını görünce İzmir’de artık keşfedilmedik yer kalmadı diye düşünebilirsiniz ancak keşfedilmeyi bekleyenen daha pek çok yer var. İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin kendini korumayı başarmış ilçelerinden olan Karaburun’da denizin tadını çıkarabileceğiniz mükemmel bir koy var. İsmi, Boyabağı. Kösedere Köyü’nün hemen aşağısındaki bu koya zeytin ağaçlarıyla çevrilmiş toprak bir yoldan geçilerek gidiliyor. Manzarasına bakmaya da suyun tadını çıkarmaya da doyamayacaksınız.

OKU ➤  Turabi'ye kötü haber: 4 ay spor yapamayacak

izmir

4. Sazak Koyu, Antalya

Adrasan’ı ya da Olimpos’u biliyor olabilirsiniz ama bu iki koyun tam ortasında yer alan, masmavi deniz ile yemyeşil ormanları birleştiren, el değmemiş Sazak Koyu’nun ismini muhtemelen pek fazla duyan yok. Olimpos’tan kalkan teknelerle ya da yaklaşık 10 km’lik daracık bir toprak yoldan gidilebilen bu koya ulaşım zor ama buna fazlasıyla değiyor. Elektriğin olmadığı, cep telefonlarının çekmediği Sazak Koyu’na vardığında derin bir nefes alıp ve kendinizi doğanın huzurlu kollarına bırakabilirsiniz. Koyun enfes manzarasını civardaki tepelerden izlemeyi de ihmal etmeyin.

sazak
5. Ceneviz Kalesi, Düzce 

Ege ve Akdeniz sahilleri birbirinden güzel plajlara sahip olabilir ama Karadeniz’in de onlardan geri kalır yanı yok. Düzce’nin sahil şeridindeki ilçesi Akçakoca’da yer alan Ceneviz Kalesi Plajı, tertemiz denizi ve plajı çevreleyen kestane ve gürgen ağaçlarıyla tam bir doğa harikası. Mavi bayraklı bu plajda yüzdükten sonra yakın çevresinde yer alan Kurugöl Kanyonu ve Samandere Şelalesi gibi diğer doğal güzellikleri de ziyaret edebilirsiniz.

duzce

6. Salda, Burdur

Hayır, burası Maldivler değil. Deniz bile değil, göl. Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü. 184 metre derinliğiyle Türkiye’nin en derin göllerinden birisi, aynı zamanda en temiz suya sahip göllerinden. Beyaz kumu ve turkuvaz rengi suyuyla hem plaj sefası hem de kampçılar için birebir.

salda1

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın