PAYLAŞ

Türk sineması dünyaya açılıyor. Türk Sineması Araştırmaları (TSA) sitesine İngilizce dil seçeneği ekleniyor.

Mayıs 2017 itibarıyla İngilizce olarak da ulaşılabilecek sitede film, kişi, kitap, makale ve tezlerin künyeleri dışında, Türk sinemasıyla ilgili güncel haberler, gişe ve hasılat rakamları, özgün makale ve söyleşiler dünyanın her yerinden sinemaseverlerin ve araştırmacıların ilgisine sunulacak.

Türk sineması dünyaya açılıyor

Türk sineması dünyaya açılıyor

Osmanlı’dan başlayarak Türk sinemasına dair yazılı, görsel ve işitsel tüm materyali titiz bir araştırmayla ele alarak künye bilgilerinin oluşturulduğu Türk Sineması Araştırmaları (TSA), İngilizce dil seçeneğiyle uluslararası alanda Türk sinemasının tanınırlığını arttırmayı hedefliyor. Bilim ve Sanat Vakfı tarafından, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle yürütülen proje sonucunda 1 Mayıs 2017 itibarıyla tsa.org.tr adresi üzerinden İngilizce yayın başlayacak.

Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) ve İstanbul Şehir Üniversitesi ortaklığı, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile üç yıl önce yayına başlayan site, Türk sinemasıyla ilgili mevcut bilgi, belge ve materyallere tek bir kaynak üzerinden ulaşma imkânı sunuyor. İngilizce dil seçeneğiyle TSA, uluslararası alanda Türk sinemasının dünyaca bilinirliğine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Sinemanın izleri dijital ortamda

Arşiv veritabanına kolay erişimin mümkün kılındığı TSA portal internet sitesi; Türk sineması ile ilgili haberler, özel dosyalar, makaleler ve söyleşilerin yer alıyor, vizyondaki Türk filmleri, gişe hâsılatları gibi güncel içeriklerin paylaşılıyor, kullanıcılarına puanlama, yorum yapma, bilgi paylaşma gibi interaktif özellikler sunuyor. Hâlihazırda, birincil kaynaklardan Türk sinemasının izleri sürülmeye devam ediyor. Arşivleme ve dijitalizasyon çalışmaları, süreli yayın içerik taramaları sürdürülüyor. Türk sineması ile ilgili yayınlar takip ediliyor.

OKU ➤  Acun Ilıcalı, 3 Adam yerine o ismi getiriyor
Türk sineması dünyaya açılıyor

Osmanlı’dan günümüze 7 bin 796 film tarandı

7 bin 796 film , 45 bin 236 kişi bin 135 kitap 563 tez 6 bin 395 makale bin 315 söyleşi ve 55 bin 888 görselin dijital ortama aktarıldığı çalışma kapsamında Temaşa, Sinema Postası (Le Corrier du Cinema), Opera-Sine (Opera-cine), Sinema Mecmuası, Sinema Yıldızı, Film Mecmuası, Artistik Sine, Haftada Bir Gün, Sinema Mihveri, Sinema ve Tiyatro Heveskârı Mecmuası gibi Osmanlı dönemi süreli yayınlarının, TSA arşivinde yer alan muhtelif sayılarının taraması ve içerik çalışması tamamlandı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın