PAYLAŞ

Türk-Rus ortak yapımı aşk!

Oyuncu Mehmet Esen, genç kız arkadaşı Lola’yla önceki gün Cihangir’deydi.

Kendisi gibi oyuncu olan Rus kökenli Lola’nın Snt. Petersburg Devlet Tiyatrosu mezunu olduğunu söyleyen oyuncu, ileride Türk-Rus ortak yapımı bir sinema filminde rol alacaklarını belirtti.

Esen ve sevgilisi daha sonra Kabataş’tan kalkan vapurla Kınalı Ada’ya gitti.

Mehmet Esen kimdir?

Mehmet Esen (d. 1958, İstanbul), Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen. Sahnede izlediği Münir Özkul’dan etkilenerek Cihangir İlkokulu’nda sahneye koyup sergilediği tek kişilik oyunuyla sanat hayatına yatkınlığı ortaya çıkan Esen, Ankara Atatürk Lisesi’nde okurken, tiyatroya olan ilgisini sürdürdü.

Öğrencilik yılarında Ankara Deneme Sahnesi’nde eğitim alıp, aynı yerde kadroya girerek, kurs arkadaşı Altan Erkekli ile ilk oyunu Bozkır Dirliği`nde rol aldı.

O yıllarda amacı AST bünyesine katılmak olsa da; Küçük Sahne’de yollarının kesiştiği ve sonradan “Dünyanın en önemli oyuncularından, usta, insan” şeklinde tanımladığı Erkan Yücel aracılığı ile Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosu’na (DAST) girdi. DAST sürecinde, işkence, gözaltı ve kötü davranışlara maruz kaldı.

Bir süre sonra İnşaatlarda çalışarak kazandıkları parayla Ankara Halk Tiyatrosu’nun oluşumunu gerçekleştirmişlerse de, Haldun Taner’in yönlendirmesiyle; İstanbul’a geçti.

Münir Özkul’un yönetmenliğinde Erol Toy’un yazdığı “Düş ve Gerçek”, Ahmet Önel’in yazdığı “Kaşif-i Eyvah Nadir Efendi” adlı Meddah oyunlarını oynadı. 12 Eylül’de tutuklanarak bir süre cezaevinde kaldı. Önemli sağlık sorunları yaşayıp kalp ameliyatı geçiren sanatçı, “Ustamdır” dediği Genco Erkal’la tanışmasıyla Dostlar Tiyatrosu’nda oynamaya başladı. Ustası Erkan Yücel`in ölümünden aşırı derecede etkilenerek sanat yaşamına 4 yıl ara verdi.

OKU ➤  Çağatay Ulusoy'un yeni rolü ortaya çıktı

Ve Erkan Yücel’in anısına “Düş ve Gerçek”i tekrar oynayarak sanat yaşamına geri döndü. Dönemin İzmir valisi Nevzat Ayaz’ın desteğiyle pasaport yasağını delerek Berlin Kültür Senatosu’nun davetlisi olarak Almanya’ya gitti ve Tiyatrom oluşumuna katıldı.

Sanatçı Kerim Afşar’ın, Suçlular ve Suçsuzlar oyununda kendisine başrol vermesiyle büyük başarı elde etti. Berlin’de Alman ve Türk Tiyatrolarında yönetmen ve oyuncu olarak birçok önemli projede yer aldı. 1994 yılında Leman Kültür’de Tuncel Kurtiz’in el vermesiyle doğaçlama olarak yaptığı Meddah gösterisiyle yeni bir akım başlattı. Bu dönem Cem Yılmaz ve Ata Demirer’e de bu şekilde yol açtı.

1997’de yine Almanya’ya giderek Theater Forum’da (Berlin) tiyatro çalışmaları yaptı. 2000 yılında Türkiye’ye döndü. Almanya izlenimlerini anlatan “Aşk Hayattan Büyük” adlı bir roman yazdı. Son olarak Dod Tiyatrosu’nda “Festen” adlı oyunda oynadı. Sinema, dizi projeleri ve tiyatro çalışmalarını, oyuncu ve yönetmen olarak sürdürüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın