PAYLAŞ

Ahmet Selçuk İlkan başarılı radyocu Füsun Tuncer’in hazırlayıp sunduğu Müzikvizyon’a konuk oldu ve tövbekar şarkısının hazin hikayesini ilk defa Alem FM dinleyicilerine anlattı.

– Biz dokuz kardeştik. Sevgili annem, hayatı sadece ızdırapla yoksullukla geçirmiş bir kadın. Her Anadolu kadını gibi ve üstelik Almanya’ya gitmemi istemiyordu. Yaprak dökümü gibi dökülmüştük biz bütün kardeşler, kimi evlendi, kimi gitti. Bir ben kalmıştım. Annem, ben de Almanya’ya giderken bir daha görüşemeyiz anlamında bir ifade de bulunmuştu. Hatta kızmıştı bana, biraz sitem etmişti.

“Bak geçen hafta senden çok istedim, son bir fotoğraf, bir tek resmimiz olsun.” demişti. Ben de nasılsa çektiririz diye hep oyalamıştım. Futbol maçları arkadaşlar falan derken ayrılık günü arabaya bindiğimizde yine sitem etmişti, belki bir daha görüşemeyiz diye.

Babam da sitem etti. Dedi ki “Zeynep, Ahmet’e neden öyle diyorsun, bak yurtdışına gidiyor. Ne demek, saçmalama mutlaka bir daha buluşacağız” dedi. Ama annem haklı çıkmıştı.

Annem çok acılar çekmişti, anneme çok borçluydum ve kırkıncı gündü yurtdışına gideli, acı haber geldi babamdan. Annemi kaybettim. Büyük acılarla, büyük travmalar yaşadım. Sonra dedim ki, anneme bir borcum var, ne yapabilirim? Annemin dilinden, annem şair olsaydı ne yazardı diye düşündüm. Çünkü annemi gerçekten babasını göremeyen, babası Yemen’deki savaştan geri dönemeyen, annesini küçük yaşta kaybeden, dayılarımla büyüyen ve babamla evlendiğinde çok çok genç olan ve hayatı boyunca gülümsediği anları çok az yakalamış liseli çocuk olarak düşünüyorum ve o zaman annemin dilinden bir şair olsaydı ne yazardı diye düşündüm, çünkü ben bu kadar karamsar bir şarkı yazamazdım.

OKU ➤  Aleyna Tilki Konserinde Vantilatör Krizi

Annemi dile getirdim, dedim ki “Genç yaşında yıktı beni kederler, kendi kaderime sitemkar oldum, ağlayan sonunda güler dediler, ömrümce gülmedim. Hayatın bütünü rüya, dostluklar yalanmış, sevgiler riya. Kızdım getirene beni dünyaya, anama, babama isyankar oldum.”

Çünkü dünyaya gelen bir çocuk var ama anne yok, baba yok, öyle yapayalnız.. Annemi bu şarkıda yaşatmaya çalıştım ve bu şarkıyı kırk kişi okudu sonra kırk ayrı sanatçı okudu. Çok küçük yaşta kalabalık bir resmimiz var ama ikimize ait baş başa bir resmimiz yok. Şu an benim için bir kitap çıkarılıyor, Büyükşehir Belediyesi tarafından. Ahmet Selçuk İlkan’ın dünü, bugünü, yarını anlamında. Düşünebiliyor musunuz, bir resim bile koyamıyorum.

Yaşadıkça bütün annelere borcumuzu ödeyeceğiz inşallah. Onun için ne mutlu annesini kucaklayabilene. Ne mutlu annesinin sesini duyabilene, ne mutlu annesini mutlu edebilene. Çünkü yürekler taş olsa da ayrılacağı varmış, insan çok sevdiğini kaybedince anlarmış.

AHMET SELÇUK İLKAN KİMDİR?

Ahmet Selçuk İlkan, 26 Ekim 1955 Adana doğumlu), şair ve şarkı sözü yazarı.

İlk şiirlerini yazmaya başladığı yıllarda lise eğitiminin ardından 1973’te Berlin Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimine başlayan İlkan, 1975 yılında Hayat dergisi`nin düzenlediği “aşk” konulu şiir yarışmasında ‘Hatırlar mısın?’ isimli şiiriyle ilk birincilik ödülünü kazandı.

1976 yılında mimarlık öğrenimini yarım bırakarak Türkiye`ye dönerek, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne giren sanatçı, 1978’de profesyonel şarkı sözü yazarlığına başladı. 1980’de üniversiteden mezun olan Ahmet Selçuk İlkan’ın 1000’den fazla eseri bulunmaktadır.

OKU ➤  Ağaoğlu'ndan kızına unutulmaz kına gecesi

Kendisini ayrılıkların şairi, yalnızlıkların ozanı ve kısaca (ad ve soyadının baş harflerinden yola çıkarak) ASİ olarak tanımlayan sanatçı, bugüne kadar altı kitap, on şiir albümü yayınlamış, televizyon kanallarında çeşitli programlar yapmış ve konserler vermiştir. 5 tane sinema filminde rol almıştır.

Ödülleri

“Hatırlar mısın?” Hayat Dergisi birincilik ödülü), 1975
“Tahta Masa”, Eskici (Altın Kalem Ödülü – Emre Plakçılık), 1980
“Islak Mendil” (Altın Kalem Ödülü – Emre Plakçılık), 1981
“Bir Gülü Sevdim” (Altın Kalem Ödülü – Oskar Plakçılık), 1984
“Hatıram Olsun” (Altın Kalem Ödülü – Oskar Plakçılık), 1985
“O Adam Benim” (Müyap Şiir Dalında En Çok Satan Albüm), 1990
“Anılar” (Altın Kalem Ödülü – Emre Plakçılık), 1990
“Anılar” (Yılın Şarkısı – Milliyet), 1990
“Sevdalıyım” (Yılın Şarkısı – KRAL TV Müzik Ödülleri), 1998
“Seninle Aşkımız Eski Bir Roman” (Altın Nota Nostalji Ödülü – Levent Müzik), 1999
“Bir Cennettir Bu Dünya” (Altın Nota Nostalji Ödülü – Levent Müzik), 1999
“Fatih Üniversitesi Yılın Şairi Ödülü – 2008
Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]
Ayrılıkların Şairi, Kora yayınları, 16. baskı
Yakılacak Şiirler, Kora yayınları, 10. baskı
Adım Yalnızlık Benim, Kora yayınları, 7. baskı
Gitmeler Bana Kaldı, Kora yayınları, 7. baskı
Bir Gülü Sevdim, Kora yayınları, 8. baskı
Erkekler Hep Yalnız Ağlar, Kora yayınları, 8. baskı

Albümleri

Mum Işığında (Ayten), 1982
Şiir Gözlüm (Fahriye Abla), 1984
Bak Bir Erkek Ağlıyor, 1986
Bir Beyaz Karanfil, 1988
O Adam Benim, 1990
Seni Arıyorum (Allah Kahretsin), 1992
Şairler Ağlamaz, 1997
Ayrılıkların Şairi (Sen Vurdun da Ben Ölmedim mi), 2000
Yakılacak Adam, 2002
Unutmaktan Geliyorum (Senin Adın Yalan Olsun), 2004
Seni O Kadar Çok Sevdim Ki (Kanatsa Da İçimi), 2011

OKU ➤  Birkan Sokullu kıskandırdı

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın