PAYLAŞ

Sultan Abdülhamid kravat takar mıydı? Payitaht Abdülhamid dizisinin konsept danışmanı eleştirilere cevap verdi! Payitaht Abdülhamid’in konsept danışmanı Selman Kayabaşı, diziyle ilgili yapılan eleştirilere böyle yanıt verdi.

Selman Kayabaşı; “Dizi karakteriyle gerçek arasında fark olmayacaksa belgesel yaparız” açıklamasının yanı sıra dizinin amacının Sultan Abdülhamid’i sevdirmek olduğunu ifade etti. Mehter, kravat gibi tartışılan konulara açıklık getiren Kayabaşı eleştirilerle ilgili, “Seviyesiz bir üslup kullananları zaten ciddiye almıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sultan Abdülhamid kravat takar mıydı? Selman Kayabaşı; “Dizi karakteriyle gerçek arasında fark olmayacaksa belgesel yaparız” açıklamasının yanı sıra dizinin amacının Sultan Abdülhamid’i sevdirmek olduğunu ifade etti. Mehter, kravat gibi tartışılan konulara açıklık getiren Kayabaşı eleştirilerle ilgili, “Seviyesiz bir üslup kullananları zaten ciddiye almıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sultan Abdülhamid kravat takar mıydı?

TRT ekranlarında izleyiciyle buluşan ve Sultan Abdülhamid’in son 13 yılını konu alan “Payitaht Abdülhamid” dizisine konsept danışmanlığı yapan Kayabaşı, TRT Vizyon dergisinin bu ayki sayısında, dizi ve karakterler ekseninde ortaya atılan iddialara cevap verdi.

Sultan Abdülhamid’in tahta çıktığı dönemde devlete “hasta adam” gibi yakıştırmalar yapıldığını anlatan Kayabaşı, Abdülhamid’in imparatorluğun bekası için siyasi, askeri ve ekonomik tedbirler aldığını, devletin borçlarının çoğunu kapattığını, orduyu modernleştirdiğini, bu nedenle kendisine “muhafız” denilmesi gerektiğini kaydetti.

‘Eleştiri alacağımızı tahmin ettik’

“Dizide bazı teknik hatalar ile tarihi gerçeklere uymadığı söylenen sahneler bulunduğu” yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Kayabaşı, dizi yayınlanmadan önce senarist Uğur Uzunok ile işlenen konular sebebiyle eleştiri alacaklarını tahmin ettiklerini belirtti.

Sıradan bir dizi yazmadıklarının farkında olduklarını kaydeden Kayabaşı, “Senaryo ekibimiz için ‘cahil’ diyecek kadar haddini aşan, senaryoyu ‘ahmaklık’ gibi bir sıfatla anlatacak kadar seviyesiz bir üslup kullananları zaten ciddiye almıyoruz.

OKU ➤  Zafer Algöz kadın oldu

Diziyi eleştirirken bir tane olsun güzel yanından bahsetmeyen, sanki her sahnesi bir kusurmuş gibi konuşan-yazan, senelerdir kimsenin cesaret edemediği bu işte elini taşın altına koyan yapımcımızı ve yazım ekibimizi dilinin ucuyla bile olsun tebrik edemeyen hocalarımızın eleştirileri ne kadar iltifata tabi olabilir?” değerlendirmesinde bulundu.

‘Sultan Abdülhamid kravat takmıştır’

Senaristlerin, diziyi eleştirenler kadar Abdülhamid’i okuduğuna ve araştırdığına dikkati çeken Selman Kayabaşı, şöyle devam etti:

“Sultanın kravat takmadığını söyleyen uzmanlarımız, Abdülhamid’in kızı Şadiye Osmanoğlu’nun hatıratını okusaydı, böyle bir eleştiride bulunamazdı. Evet, Sultan Abdülhamid kravat takmıştır.

Sultanın cülus töreninde ve bayram tebriğinde tahtın yanında saltanat saçağı bulundurduğu ve hazırunun bu saçağı öptüğünü, bizzat bu törenlerde hazır bulunan Mabeyn Başkâtibi Tahsin Paşa yazmıştır. Abdülhamid Han’ın her zaman yalnız yemek yediğini, çocukları ve hanımlarıyla kahvaltı sofrasına oturmadığını söyleyenler yine Tahsin Paşa’nın hatıralarıyla sultanın kızı Ayşe Osmanoğlu’nun yazdıklarını okusaydı, sultanın hanımıyla yemek yediğini, kahve içtiğini bilirlerdi.

Senaristimizin, Abdülhamid’i çocukları ve hanımıyla sıradan bir kahvaltı sofrasında buluşturması, milletin gözündeki Abdülhamid portresiyle uluslararası camianın gözündeki Abdülhamid algısında nasıl bir olumsuzluk meydana getirecektir ki Payitaht Abdülhamid dizisinde işlenen onca güzel konu hiç gündeme getirilmezken bu tarz önemsiz konular, bu kadar çok tartışılmaya değer bulunmuştur?

Diziyi yazan ekibin bir şeyi bilmediğini iddia etmek başka bir konudur, dizi-drama yazdığı için esnek davrandığını hatırda bulundurmak başka bir konudur.”

OKU ➤  Serkan Uçar'dan dudak uçuklatacak hareket!

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın