PAYLAŞ

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’ye resmen üye oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye 979 gün sonra tekrar dönerek parti üyelik formunu imzaladı.

Sosyal medyada #SevdamızEFSANEDİR etiketi açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye tekrar üye oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye saat 13.00’te gerçekleştirilecek grup toplantısında üye olacak.

AK Parti grubu, bugün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında saat 13.00’te parti genel merkezinde toplanacak.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halk oylamasının kabul görmesinin ardından, cumhurbaşkanının partili olmasının önündeki engel kalkmış oldu.

Yüksek Seçim Kurulunun resmi sonuçları duyurmasıyla partisine tekrar üye olacağını açıklayan Erdoğan, AK Parti grubunun parti genel merkezinde toplandığı gün partisine tekrar üye oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti grubunda gerçekleştirilecek üyelik töreninde bir de konuşma yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye tekrar üye olacağı için sosyal medyada #SevdamızEFSANEDİR etiketi açıldı.

Sosyal medyada #SevdamızEFSANEDİR etiketi açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye tekrar üye oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye saat 13.00’te gerçekleştirilecek grup toplantısında üye olacak.
Sosyal medyada #SevdamızEFSANEDİR etiketi açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye tekrar üye oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’ye saat 13.00’te gerçekleştirilecek grup toplantısında üye olacak.

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’un Kasımpaşa semtinde doğdu. Erdoğan, ilkokulu Piyale Paşa İlkokulu’nda okudu. 1965 yılında ilokulu bitirip İmam Hatip Lisesi’ne kayıt oldu ve 1973 yılında buradan mezun oldu. Daha sonra yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde yaptı. Camialtı, İETT ve Erokspor’da 16 yıl futbol oynadı ve 12 Eylül 1980 sonrasında futbolu bıraktı. Milli Türk Talebe Birliğindeki görev yıllarından sonra, 1976 yılında Millî Selâmet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığına seçildi. 1977 yılında bir konferans münasebetiyle tanıştığı Emine Hanım’la 4 Temmuz 1978’de evlendi. Evliliklerinden Ahmet Burak ve Necmeddin Bilal adında iki oğlu, Esra ve Sümeyye adında da iki kız çocuğu oldu.

OKU ➤  Burak Özçivit: Son söz gelinin!

12 Eylül 1980’de İ.E.T.T’den ayrılınca özel sektörde çalışmaya başladı ve bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra, 1982 yılında askere gitti. Yedek subay eğitimini Tuzla’da yapan Erdoğan, Karargâh subayı olarak askerliğini tamamladı. Askerden döndükten sonra yine aynı şirkette yaklaşık birbuçuk sene çalıştı. Bir sonraki çalışma hayatına başka bir şirkette genel müdür olarak devam etti.

12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayatı tekrar başlamış oldu. 1984 yılında Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında da İl Başkanı ve M.K.Y.K üyesi seçildi. 1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı oldu. Ardından 1989 yılında da Beyoğlu ilçesinden belediye başkan adayı oldu ve 1989 seçimlerinden Refah Partisi 2. parti olarak çıktı. 1991 yılında tekrar milletvekili adayı oldu ve parti barajı geçince milletvekili oldu. Tercihli oy sistemi nedeniyle yüksek seçim kurulu milletvekilliğini iptal etti. 27 Mart 1994 seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Başkanı seçildi.

12 Aralık 1997 yılında davet üzerine gittiği Siirt’te, miting sırasında okuduğu bir şiir nedeniyle Diyarbakır DGM’de yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı bu cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.

OKU ➤  Tuvana Türkay'dan itiraf gibi paylaşım!

Fazilet Partisi’nin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını “gelenekçiler” ve “yenilikçiler” olarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. “Gelenekçi” olarak adlandırılan kanat, Recai Kutan’ın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001’de Saadet Partisi’ni kurarken, “yenilikçi” kanat da, Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001’de, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu ve Tayyip Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi.

Kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 3 Kasım 2002 seçimlerinde oyların büyük bir çoğunlunu alarak tek başına iktidar oldu. 3 Kasım seçimlerinde adaylığı kabul edilmeyen Erdoğan yenilenen Siirt seçimlerinde milletvekili olarak Meclis’e girdi ve Abdullah Gül’ün Başbakanlığı’ndaki 58. hükümetin istifasını sunması üzerine 59. Hükümeti kurarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı oldu.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde partisi %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkardı.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın