PAYLAŞ

Yönetmen Sinan Çetin, önceki akşam Karaköy’de bir mekanda objektiflere takıldı.

Arkadaşlarıyla yemek yiyen Sinan Çetin, çıkışta oğlu Rüzgar Çetin’in geçtiğimiz yıl karıştığı trafik kazasından sonra, şoförlü araba tahsis ettiği sorularına sessiz kaldı.

GERİLEN ÇETİN, ARACINA BİNİP UZAKLAŞTI

Israrlı sorular karşısında gerildiği görülen Çetin, aracına hızlı bir şekilde bindikten sonra Karaköy’den ayrıldı.

SİNAN ÇETİN KİMDİR?

Van’da doğan Sinan Çetin’in babası gümrük muhafaza memuru Mehdi Bey ile Şevket Hanım’ın oğludur. Ailenin sekiz çocuğundan biri olan Çetin, ailesinin Ankara’ya taşınmasıyla Altındağ’ın Samanpazarı semtinde bulunan Sakalar İlkokulu’nda öğrenim hayatıba başlamış daha sonra Gazi Lisesi’ne devam etmiştir. Liseden sonra bir süre Hacettepe Üniversitesi’nde Eczacılık, ardından Sanat Tarihi okur.

1970’li yıllarda resim ve fotoğraf alanında amatör çalışmalar yaparak sanat kariyerine başlayan sanatçı sinemaya İstanbul’da eğitimini sürdürürken bir arkadaşı vasıtasıyla Atıf Yılmaz’la tanışırak, 1975 yılında ise Zeki Ökten’in çektiği Hanzo adlı filmde asistanlık yaparak başladı. Daha sonra yönetmen Şerif Gören ve Atıf Yılmaz ile birlikte çalıştı. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi sanat tarihi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Baskın ve ardından Halı Türküsü adlı belgesel filmleri yönetti. 1980 yılında ilk uzun metrajlı filmi başrollerinde Nur Sürer ve Fikret Hakan’ın oynadığı Bir Günün Hikayesi’ni çekti ve bu film 1982 Antalya Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü.

Kariyerinde dönüm noktası olan Çiçek Abbas, 14 Numara, Çirkinler de Sever, Berlin in Berlin gibi ödüllü filmleri yönetti. Bu arada reklam filmleri ve müzik klipleri de yöneten Sinan Çetin, bireysel eleştirisini dile getirdiği Propaganda, Komiser Şekspir gibi liberteryen filmler ile büyük bir gişe hasılatı sağladı.

OKU ➤  İstanbul'un iki yakasında eğlence trafiği kısalıyor

Ayn Rand ve Karl Popper gibi filozofların eserlerini yayınladığı bir yayınevi sahibidir. Sinan Çetin bu yayın evini yakın dostu Atilla Yayla’nın da desteğiyle liberteryen düşünceyi yaymak amacıyla kurmuştur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın