PAYLAŞ

Barış Manço farklı bir kişilikti. Uzun saçları, takıları ve mimikleriyle karizmaydı. 7’den 77’e herkesin sevdiği bir şarkıcı ve insandı. 200’den fazla beste, 12 Altın ve bir Platin albüm bırakan Barış Manço aramızdan ayrılalı 18 yıl oldu.

DÜNYA STARI

Barış Manço, yaşadığı sürece pek çok ilklere imza attı ve halen büyük bir keyifle dinlediğimiz şarkıların altına da imzasını koydu. Barış Manço geniş kültürü ve kıtalar arası yolculuklarıyla bir dünya starı olmayı da başardı.

BU AKŞAM ANILACAK

Barış Manço’nun ölüm yıldönümü olan 1 Şubat Çarşamba akşamı (bugün) Manço ailesi, dostları ve sevenleriyle Caddebostan Kültür Merkezi’nde anma etkinliği düzenleyecek. Gecede SesVerSus sahne alacak. Barış Manço şarkılarını söyleyecek olan SesVerSus konserinde Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço da babasının parçalarından oluşan bir performans sergileyecek. 1 Şubat Çarşamba akşamı Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlik saat 20.00’de başlayacak.

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

Barış Manço 2 Ocak 1943, Üsküdar, İstanbul doğumlu, Türk sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi’dir. Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan sanatçının, müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi’nde oldu. Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde tamamladı. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya’nın pek çok ülkesine gitti, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırıldı. Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı’na layık görüldü. 1 Şubat 1999 tarihinde, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, kaldırıldığı Siyami Ersek Hastanesinde aynı gece vefat etti.

OKU ➤  Süperstar olmanın bedeli!

BARIŞ MANÇO EVİ

Barış Manço ile yıllarca beraber çalışmış yapımcı Erkmen Sağlam’ın, sanatçının yaşamının değişik zamanlarında çekilmiş geniş bir fotoğraf arşivi vardır. Bu fotoğraf arşivinin bir kısmı Barış Manço Evi’nde bulunmaktadır. Yapımcı Erkmen Sağlam tarafından düzenlenen “Barış Manço fotoğraf sergisi” birçok ili gezmiş ve sevenleriyle buluşmuştur. Fotoğraf sergisi il il gezerek sergilenmeye devam etmektedir.

YOUTUBE KANALI

Barış Manço adına açılmış bir YouTube kanalı da bulunmaktadır. Bu kanalda, sanatçının konser kayıtlarından gezi programlarına, müzik kliplerinden belgesellerine ve cenaze görüntülerine kadar çok geniş bir arşiv bulunmaktadır.

SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Sanatçının sosyal medya adresleri bulunmaktadır. Ailesi tarafından yönetilen bu hesaplarda birçok arşivlik fotoğraf ve video yer almaktadır

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın