PAYLAŞ

Hindistan’da düğünlerdeki aşırıcılığa fren

Hindistan’da meşhur Hint düğünlerindeki harcamalarının kısıtlanması gündemde. BBC’de yer alan habere göre Hindistan’da tartışılan yasa tasarısının onaylanması halinde düğün endüstrisinin en kötü aşırılıkları engellenmiş olacak.

Vergi yükümlülüğü

Önerilen yasa sadece israf edilen yiyecekler ve oluşacak atıkların önüne geçmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni evli çiftlere vergi yükümlülüğü de getirecek.

Buna göre 500 bin rupinin üzerinde (yaklaşık 7 bin 500 dolar) harcama yapan çiftler, yüzde 10’luk vergi ile durumu olmayan çiftlere yardım edecek.

Bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı

Geçen Kasım ayında iş adamı ve eski bakan Janardhana Reddy‘nin kızı Brahmani’nin 5 milyar rupilik (yaklaşık 74 milyon dolar) düğünü milyonlarca Hintlinin öfkesini çekmişti. Tepkinin hedefi olan düğünde 10 milyon rupiye mal olan LCD ekranlı davetiye kartları da bulunuyordu.

Tasarıyı öneren milletvekili Ranjeen Ranjan, düğünlerin zenginler tarafından gösteriş merkezi olarak kullanıldığını savundu.

Bu yaklaşım nedeniyle ülkedeki yoksul ailelerin daha fazla para harcamak için muazzam bir baskı altına alınmaya çalışıldığını belirten Ranjan, “Bu nedenle toplumun tamamı için iyi olmayan bu durum kontrol altına alınmalı” dedi.

OKU ➤  6 Gün Evli Kalmışlardı! İlk Eşe Veda

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın