PAYLAŞ

Diş Hekimi İlker Arslan, “Ülkemizde maalesef diş hekimine 6 ayda bir gitmek zorunluluğu varken bu olmamakla birlikte; 2 yılda bir diş hekimine gidilmektedir. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak, koruyucu ve önleyici tedavileri yaptırmak gerekmektedir” dedi.

Dişlerin sağlıklı olması için başta havuç olmak üzere sert besinlerin tüketilmesi gerektiğini belirten Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı, “Güzel ve sağlıklı dişlerin, estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza da olumlu etkisi vardır. İhmal edilen küçük bir çürük, romatizmaya, ülsere, böbrek, kalp-damar hastalıklarına ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir” diye konuştu.

Diş Hekimi İlker Arslan sağlıklı dişlere sahip olmak için olmazsa olmazları şöyle sıraladı:

“Sabah ve akşam dişleri fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı ve gargaralar ile ağız ve diş sağlığı temizliği yapılmalıdır. Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

Dengeli ve sağlıklı beslenme ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.

Ağzınız kuruduğunda şekersiz naneli sakız çiğneyin. Bu tükürük bezlerinin çalışmasına yardımcı olur.

Havuç, elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek dişleri temizler ve güçlendirir.
Ağız kokusunu önlemek için gargaraya batırılmış yumuşak bir fırça ile dilinizin en arkasını fırçalayabilirsiniz.

Gece yatmadan önce biraz süt için veya peynir yiyin. İçlerindeki protein dişlerinizi güçlendirir.

OKU ➤  Furkan Kızılay (Havuç) Çocuklar Duymasın'a Dönüyor!

Yanınızda diş fırçanız yoksa ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın.

Çilek, kanamayı durdurucu bir etki yaparak yüzeydeki zorlanmaları ortadan kaldıran ve plak oluşumunu engelleyen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı organik asit) içerdiğinden dolayı tüketilmelidir. Karbonattaki sodyum bikarbonat ise köpürmeyi sağlayarak diş yüzeylerindeki lekeleri çıkarır.

Tuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır.
Çikolata, şeker, lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol su ile çalkalanması gerekmektedir.

Çocuklarda dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir ve Flor uygulaması ile dişleri güçlendirmektedir.
Ceviz, fındık, fıstık ve benzeri sert besinler dişlerle kırılmamalıdır.
Doğal meyve suları veya maden suları asitli içeceklere göre dişlere daha az zarar vermektedir.

6 Ayda bir diş hekimine giderek, belirli aralıklar ile panoramik röntgen çektirerek çürük kontrolü yapılmalıdır.”

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın