PAYLAŞ

Poyraz bu akşam kesiliyor

Başrollerini İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu, Musa Uzunlar ve Ataberk Mutlu’nun paylaştığı ‘Poyraz Karayel’ bu akşam ekranlara veda ediyor. Finale saatler kala dizi oyuncuları sosyal medya hesaplarında ayrılık mesajları yayınladılar.

Poyraz Karayel, başrollerini İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu ve Musa Uzunlar’ın paylaştığı, Kanal D’de çarşamba günü saat 20’de yayımlanan televizyon dizisi.

İlk kez 7 Ocak 2015’de Kanal D’de seyirci karşısına çıkan dizinin senaryosunu Ethem Özışık yazdı. İlk 62 bölümün yönetmenliğini Çağrı Vila Lostuvalı yaptı, 63’üncü bölümden itibaren yönetmenlik koltuğuna Osman Taşçı oturdu.

Dizinin baş karakteri Poyraz Karayel, diziye ismini de vermiştir. Poyraz Karayel, karısından boşanmıştır. Alkol bağımlısı karısı uzun süre yurt dışında bağımlılık tedavisi gördü. Henüz ilk okula giden oğulları, ülkenin en önemli gazetelerinden birinin yayın yönetmedir. Kızının bağımlılığından Poyraz’ı sorumlu tutmakta ve Poyraz’dan nefret etmektedir. Onun çevirdiği dolaplar neticesinde Poyraz gelecek vaad eden bir sivil polis iken, iftiraya uğrayarak meslekten atılmıştır.

Amiri, kendisine gayriresmi olarak bir vazife verir. Mafya babası Bahri Umman’ın takımına sızacak ve emniyet için istihbarat temin edecek ve Bahri Umman başarıyla hapse tıkıldıktan sonra görev tamamlanmış olacak, o da hem itibarını, hem de mesleğini yeniden kazanacaktır. Poyraz Karayel, hem oğlunun velâyetini alabilmek, hem de mesleğine geri dönebilmek için bu yasadışı ve gizli görevi kabul eder.

OKU ➤  Sadri Alışık jürisine sürpriz isim

Bu arada tanışıp aşık olduğu Ayşegül’ün, yanına girdiği patronu Bahri Umman’ın kızı olduğundan habersizdir. Ardından Ayşegül’ün Bahri’nin kızı olduğunu öğrenir. İlerleyen bölümlerde emniyet amiri Mümtaz ile kayınpederinin kendisine tuzak kurduğunu ve meslekten onun yüzünden atıldığını öğrenir.

Mümtaz’a emri veren asıl patronun ise kayınpederi Ünsal olduğu ortaya çıkar. Bu arada Bahri, kızı Ayşegül ve adamı Poyraz’ın beraber olduklarını öğrenir. İşler iyice çığrından çıkar.

Dizinin ikinci sezonunda ise Poyraz ve diğer karakterlerin aslında üvey babası olduğunu öğrendiği İsmail Karayel, sonradan ortaya çıkan babası Adil Topal ve kardeşi Neşet Topal ile yaşadığı maceralar anlatılır.

Dizinin üçüncü sezonunda Poyraz’ın iki yıldır ortaya çıkmaması herkesi derinden sarsmıştır. Poyraz’ın girişimciler ve istihbarat ile yaşadığı maceralar anlatılır.

İlker Kaleli (Ahmet Poyraz Karayel)

17 Mayıs 1981 doğumludur. Adil Topal’ın oğlu, Meltem’in ağabeyi, Neşet’in kardeşi, Sinan’in babası ve Begüm’ün eski eşidir. Göbek adı Ahmetdir. 3 yaşındayken babasının bir arkadaşı tarafından kardeşi Meltem ile birlikte İsmail Karayel’e evlatlık olarak verilmiş, dizinin 39. bölümüne kadar Poyraz babasının İsmail Karayel olduğunu sanmıştır. Okul yıllarını yatılı okulda geçirmiştir. Dizinin ilk sezonunda Organize Suçlar ve Kaçakçılıkla Mücadele Şubesi’nde polis olan Poyraz, bir iftira sonucu hapis cezası alır ve oğlunun velayeti eski kayınpederi Ünsal’a verilir.

Hapisten çıktıktan sonra hem oğlunun velayetini geri alabilmek için, hem de takip etmek için Bahri Umman’ın yanında işe başlar, fakat daha sonra polis olduğu ortaya çıkınca ayrılır. İkinci sezonun başında yine Organize Suçlar masasında başkomiser olan Poyraz, daha sonra terfi alarak emniyet amiri olmuştur. Başkaları tarafından serseri bir tip olarak görülse de, aslında çok iyi bir insandır.

OKU ➤  Ne zaman evlenecekler? Evlat Kokusu bitti mi?

Hayatı boyunca sevgi görmediğinden yakınır. Oğluna çok düşkündür. Ayrıca Bahri Umman’ın kızı Ayşegül ile aşk yaşamaktadır. Dizinin 44’üncü bölümünde polislikten istifa etmiştir. Polislikten ayrıldıktan sonra Bahri Umman’ın yanında çalışmaktadır. En büyük düşmanı, yıllar sonra yeniden ortaya çıkan üvey ağabeyi Neşet Topal’dır.

Dizinin ikinci sezonunun son bölümünde, Poyraz Karayel, Neşet’in oyununa gelerek Rus konsolosunun oğlunu öldürdü. Çatışma sırasında vurulan Poyraz Karayel’in öldüğü ilân edildi, ama aslında hayattaydı ve istihbarat tarafından kurtarılmıştı.

Herkesin öldü zannettiği Poyraz, iki yıl istihbarat adına gizli görev yaptı. İki yıl sonra, Ayşegül’ün düğününde yeniden ortaya çıktı.

Burçin Terzioğlu (Ayşegül Umman)

Bahri’nin kızı, Sadreddin’in kardeşi. Göbek adı Müzeyyendir. 27 Ekim 1983 doğumludur. Babası ile arası soğuk olduğu için annesinin soyadı olan “Çilingir” soyadını kullanmaktayken, dizinin 48. bölümünde mahkeme kararıyla Umman soyadını yeniden kullanmaya başlamıştır. Kardeşi Onur’un ölümünden dolayı babası ve ağabeyini suçladığı için yıllarca onlarla görüşmeyi reddetmiş, onların içinde bulunduğu karanlık dünyadan kendisini soyutlamıştır. Kardiyologdur ve dizinin ilk sezonunda Zafer’in kızının doktorluğunu yapmış, ayrıca bir tedavi merkezinde de çalışmıştır. Güzel, zeki ve güçlü bir kadındır. Bindiği takside tanıştığı Poyraz ile daha sonradan sevgili olmuştur. Bazen aralarında kavgalar yaşansa da, yine de Poyraz’a aşıktır. Dizinin ikinci sezonunda ise Despina’nın açtığı hastanede kardiyolog olarak çalışmaktadır. Poyraz’dan hamile kalmış, fakat Adil Topal’ın isteği üzerine kürtaj olmak zorunda kalmıştır. 53. bölümde Poyraz’ı vurmak isteyen Sadreddin’in tuttuğu tetikçi tarafından vurulmuş, fakat yaralı olarak kurtulmuştur. Poyraz’ı her ne kadar sevse de mafya işlerine fazla bulaşmasından hoşlanmamaktadır. Poyraz’ı öldü sanmış, 2 yıl sonra Poyraz’ı unutmak için Çınar ile evlenmiştir fakat, bir süre sonra boşanmıştır.

OKU ➤  Birce Akalay: Çok yoruldum artık!

Musa Uzunlar (Bahri Umman)

Ayşegül ile Sadreddin’in babasıdır. “Bahri Baba” olarak da bilinmektedir. Aslen Mardinlidir. İstanbul’un en ünlü mafya ailelerinden birinin başındadır. Sert ve acımasız bir görüntüsü olsa da, aslında merhametli bir insandır. Etrafında çok saygı görür. Mardin’de yaşadıkları sırada babasını, daha sonra da küçük oğlu Onur’u öldüren Adil Topal’a düşmandır. Ayrıca gençken babasını öldürmesi karşılığında o da Adil’in ağabeylerini öldürmüştür. Dizinin 52. bölümünde uzun zamandır aşık olduğu Despina ile evlenmiş, fakat nikah sırasında aslında Neşet tarafından öldürülen Yusuf Özkanlı’nın katili sanılarak gözaltına alınmıştır. Daha sonra Sadreddin sayesinde hapisten çıkmış, bu yüzden Sadreddin ile barışmıştır. Dizinin ilk sezon finalinde öldürdüğü Zafer Biryol’un kardeşi Savaş Biryol, abisinin intikamını almak için Bahri’yi depoda bıçaklamış ve yakmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın