PAYLAŞ

Nükhet Duru parkinson hastalığının 200’üncü yılı nedeniyle beyin pili takılan 200 parkinson hastası için moral konseri vermek için sahneye çıkıyor.

Konserde Parkinson teşhisi konulduktan sonra beyin pili takılarak sağlığına kavuşan sanatçı Durul Gence de orkestrası ile sahneye çıkacak.

Beyin Pili Hastaları Derneği tarafından ve Kolan Hospital Group’un desteğiyle gerçekleşecek organizasyon ile parkinson hastalarına moral ve hastalıkla ilgili bilincin toplum içinde arttırılması hedefleniyor.

Cumartesi günü Grand Cevahir Otel’de gerçekleşecek etkinlikte ünlü sanatçı Nükhet Duru hastalara moral konseri için sahne alacak. Beyin pili takılarak sağlıklarına kavuşmuş olan 200 parkinson hastasının izleyeceği konser etkinliğinde ayrıca 5 yıl önce parkinson hastalığına yakalanarak tedavi gören ve beyin pili katıldıktan sonra sağlığına kavuşan müzisyen Durul Gence de orkestrası ile birlikte sahnede olacak.

Etkinliğe hastalık ile ilgili yaptığı önemli çalışmalarla adından söz ettiren beyin cerrahı Prof.Dr. Ali Zırh da katılacak.

NÜKHET DURU KİMDİR?

19 Mayıs 1954’te, Niğde’nin Bor ilçesinde dünyaya geldi. Profesyonel kariyerine 1971’de, Florya Deniz Kulübü’nde dans müziği orkestrasında solistlik yaparak başladı. Gerek cazibeli görünümü, gerekse sesinin rengi ve tonu ile yorumunun dikkat çekiciliği solo çalışmalar yapmasına olanak sağladı. 1974’te, başladığı repertuar çalışmaları sonuçlandığında, ilk 45’lik plağı Aklımda Sen Fikrimde Sen – Karadır Kaşların yayınlandı. Geniş dinleyici kitlesine ise, ’75 tarihli Beni Benimle Bırak – Gerisi Vız Gelir adlı 45’liği ulaştı.

OKU ➤  Tülin Şahin ile Mehmet Özer neden boşandı?

Bu plak sanatçıya ilk Altın Plağını da kazandırdı. İlk albümü “Bir Nefes Gibi” 1976 yılında çıktı. O yıl en iyi yorumcu ve yılın en başarılı kadın solisti ödüllerini aldı. 1978 yılında Güney Kore’nin başkenti Seoul’de düzenlenen şarkı yarışmasına Modern Folk Üçlüsü ile birlikte katıldı.

Bu yarışmada birinci oldu. 80’li yıllarda Türk Sanat Müziği eserleri de yorumlamaya başladı. Böylece sahnelerde assolist olarak da kendini gösterdi. Buna karşın her daim pop müziğe daha yakın duran Nükhet Duru, imza atmış olduğu albüm, tv programı, müzikal, sinema filmi ve dizi film haricinde, kariyeri süresince seslendirdiği yüzlerce şarkı, gerçekleştirmiş olduğu binlerce konserle Türkiye’de popüler kültürün en uzun soluklu isimlerinden olmayı başarmıştır

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın