PAYLAŞ

Ömer Orhun’un “zamandı, yer edindi” fotoğraf sergisi 18 Şubat’a kadar açık!

Ömer Orhun’un “zamandı, yer edindi” fotoğraf sergisini 18 Şubat 2017 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izleyebilirsiniz. Sergi için hazırlanan katalogda şair Birhan Keskin’in kaleme aldığı bir metin de bulunmaktadır.

Ömer Orhun’un Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı sergi üç senelik bir çalışmanın sonucu olarak izleyicilerle buluştu. Sanatçının sanatsal üretiminde tercih ettiği üretim fotoğraf olmasına rağmen ortaya çıkan sonuç fotoğraflarla kurulan klasik “an” anlayışı ile pek bir parallellik kurmaz. Tam da sergi kitabının giriş yazısını kaleme alan şair Birhan Keskin’in adını koyduğu gibi şiirsel resimsel bir zaman anlayışının betimlendiği, ayrı yerlerde (kimi zaman aynı yerde) ayrı zamanlarda çekilen fotoğrafların birleşmesinden ortaya çıkan ve öznesi olmayan gerçek üstü hikayeyi betimler.

Birhan Keskin, “zamandı, yer edindi” sergisiyle ilgili şöyle bir değerlendirmede bulunuyor:

“Günümüzde haddinden fazla ‘görüntü’ye maruz bırakılan insanlar olarak her birimiz için geçerli olan bir şey var: Bir görüntü, bir görüntü olarak kalamıyor zihnimizde, güncelin en tesirlisi bile gözümüze değer değmez eriyor, düşüyor, parçalanıyor. Hızla, unutuşla gözümüzden düşüyor. Ömer Orhun belki tam da bu sebepten bize bu kez bilindik fotoğraflar sunmuyor, fotoğrafı kullanarak, belirli imgelerle zamana dair bir şey söylüyor. Orhun’un bütünlük arayışı bazen bir anıyı, bir odayı, bir geceyi hatırlamaya çalışırken bazen de harflerinde tökezlediğimiz bir kekemelik gibi kendini kuruyor. Gözün ve hafızanın fotoğraf ile sınavı bu. Gözün imkânı sonsuz gibi görünse de öyle değil. Kaydeden hafızanın sınırı da öyle. Saklayabildiği, hatırlayabildiği kadarıyla var.”

ÖMER ORHUN KİMDİR?

Ömer Orhun 1960 yılında İstanbul’da doğdu. 1978-1982 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nda Lisans, 1999-2001 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı. Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Değişik üniversitelerde ders verdi. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın