PAYLAŞ

Nuri Alço dünyanın en beğenilen kötü adamı! Türk sinemasının gerçek tecavüzcüsü, gerçek kötüsüdür. Onunla mukayesede, Erol Taş kundaktaki bebe, Tecavüzcü Coşkun sevimli ceylan Bambi, Hüseyin Peyda pamuk hemşire, Kenan Pars şirin baba, Bilal inci Recai Kutan gibi kalır.

RÖPORTAJ: MEHMET SARIŞIN

 • Süper bir şahsiyettir. Dünya sinemasında Anthony Hopkins ne ise, Türk sinemasında Nuri Alço odur. İpekli pembe gömleğini açık arttırmada satsalar helalinden 200 milyon veririm.
 • Türk filmlerinin ünlü uyuşturucu ve kadın pazarlayıcı kötü adamı. Genelde Ahu Tuğba ile oynar tüm tuzaklarını ona kurar. Kadınlara tokar atar, ağzından kan getirir. Kezzap döker, yatağa atıp kameraya çeker, şantaj yapar. Ne kadar pis taktik varsa gençliğe örnek teşkil etmiştir Nuri Alço sayesinde.
 • Kıyafetinde en göze çarpan dirseğe sıyrılmış ceket kollarıdır.
 • Engin Koç’un, Yusuf Azuz’un, Yıldo’nun, Kenan Kalav’ın, Tolga Savacı’nın her bayram elini öpüp hayır duasını aldıkları gerçek bir duayen, bir efsanedir.
 • Türk Sineması, Türkiye, Asya kıtası bir gün haritadan silinebilir ama Nuri Alço ve fönlü saçlarımı baki kalacaktır.
 • Türk sinemasının gerçek tecavüzcüsü, gerçek kötüsüdür. Onunla mukayesede, Erol Taş kundaktaki bebe, Tecavüzcü Coşkun sevimli ceylan Bambi, Hüseyin Peyda pamuk hemşire, Kenan Pars şirin baba, Bilal inci Recai Kutan gibi kalır.
 • Tabii ki kötülerin en iyisi odur. Çünkü o asla rol yapmaz kendini oynar.
 • .. Hadi güzelim niyetim sadece biraz eğlenmek… Hadi bir nefes de sen cek… öehh…oh$$…(hatunun üstüne doğru akbaba stilinde çöker.)
 • Hakkında hain planlar kurduğu kadın, bir şey için odaya gider, o sırada salonda kalan Nuri Alço pencereyi kapatıp bir paket sigara içer, kadın gelince “ay bana bir şeyler oluyor” der ve de sigara dumanıyla kadın bayıltan Nuri Alço olayı bitirmiştir.
 • Bu adam yüzünden eve gelen kız arkadaşımıza ağız tadıyla bir bardak kola bile ikram edemedik senelerce. İkram edecek olsak da şişeyi getirip kızın gözü önünde bardağa doldurmak sonra aynı şişeden kendimize de bir bardak koyup ilk önce içmeye başlamak zorunda kaldık. Aksini yapacak olsak içimizde kötülük olmasa bile hem biz hem kız kendimizi bir garip hissettik.

  Bunlar ekşi sözlükten. Daha yüzlercesi var…

  Nuri Alço belki de dünyada kötü adam karakteriyle en beğenilen aktörlerden biridir. Öncelikle Nuri Alço’yu kısa bir bilgiyle tanıtmak istiyorum.

  Bankacı ve manken

  26 Nisan 1951, Eskişehir doğumlu olan Nuri Alço, bankacılık ve ilaç mümessilliğinin ardından mankenlik de yaptı. 1974 yılında Yeşilçam ile tanıştı. Eskişehir’deki Altay Spor Kulübünde ve Ordu Milli Takımında profesyonel olarak Voleybol oynadı.

  Ahu Tuğba ile adeta özleşti

  Yeşilçam filmlerinde oynadığı kötü adam rolleriyle ne denli usta bir oyuncu olduğunu gözler önüne serdi. 80’li yıllarda Yeşilçam’ın erotik simgelerinden biri olan Ahu Tuğba ile adeta özleşti.

  Mankenlik yaşamınızı anlatır mısınız?

  – Askerden döndükten sonra Eskişehir Bankası’nda (Esbank) bankacılık yaptım. Esbank’ta genel müdürlükte kredi istihbarat şefiydim. Sonra bankadan ayrılıp Pfizer ilaç firmasına geçtim. İki yıl boyunca Eskişehir, Afyon Kütahya bölgeleri mümessilliğini yaptım. Sonra mankenlik yaşantım başladı. Türkiye’nin ilk erkek mankenlerinden biri sayılırım. Naci Altın, Haldun, Cihan Üstün, Neşe, Arap Füsun, Merih Akalın benimle birlikte mankenlik yapanlar. Yarışmayla podyumdan sinemaya geçtim.

  İlk filminiz?

  – Ah Bu Ne dünya… Sevda Karaca ve Ünsal emre ile oynadık. Sonra; Feryada Gücüm yok. Orhan Gencebay ve Müjde Ar ile… Kayıp kızlar; Ahu Tuğba, Tarık Akan’la…

  Kaç film çektiniz?

  – 200 civarında.

  O zamanki çekim şartları nasıldı?

  – Tek kamerayla çalışırdık. Bir sahneyi ikinci defa çekme şansımız yoktu. Rahmetli Çetin Gürtop gibi usta kameramanlarla çalışırdık. Ahu ile çektiğimiz kezzap sahneleri tamamen gerçekti. Kezzap şişesini açtığım zaman keskin kokusu gelirdi. Ahu çok korkardı ama bana güvenirdi. Bir yanlış hareketim Ahu’nun kezzapla yanmasına sebep olabilirdi. Dövüş sahnneleri de gerçekti. Cüneyt abiden (Arkın) çok yumruk yedim. Ben helikopterdeyim. Cüneyt Arkın helikoptere tutunuyor hareket halinde dövüşüyoruz. Ben onca yükseklikten aşağı karton kutuların üzerine düşüyorum o da üstüme atlıyor. Müthiş aksiyon filmleri çektik hem de gerçek, dublörsüz.

  Filmlerinizde nasıl mesaj veriyordunuz. Fanlarınız nasıl oluştu, kimlerdi bunlar?

  – Filmlerdeki kötü adamlar genellikle kılıksız insanlardır. Ama ben giyimimle kuşamımla ‘adam şık ama ona güvenmeyin’ mesajı verdim hep gençlere. Gençlerin benim gibi yakışıklı hain kurtlar tarafından uyuşturucu batağına nasıl düşürüldüklerini gösterdim.

  Günümüzde gençlerle diyaloğunuz nasıl?

  – Üniversitelerden çağırıyorlar. Seminerlerde, sempozyumlarda konuşma yapıyorum. Hep gençlerle iç içeyim. Bir daha söyleyeyim. Filmlerimde hep mesaj var. Gençleri kötü yola düşmemelerini için hep uyarıyorum. Kötü adamı oynayan birinin dünyada bu kadar sevilmesi olağanüstü bir olay.
  En son hangi filmde oynadınız?

  – Mahsun Kırmızıgül’ün Vezir parmağı filminde oynadım.

  Mahsun kırmızıgül hakkında ne dersiniz?

  – Mükemmel bir yönetmen. İşini çok iyi ve disiplinli yapıyor. Her şeyİ dakik. Tam bir Yeşilçam seti yönetiyor. Kendi çok iyi yetiştirmiş.

  Siz Beşiktaşlısınız değil mi?

  Fikret Orman?

  – Süper bir başkan…

  Bu sene şampiyon musunuz?

  – Evvel Allah…

OKU ➤  TBMM harekete geçti

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın