PAYLAŞ

1960’lardan itibaren ülkemizin ralli tarihine, ilgi çekici etkinlikler ve çarpıcı bir sergi ile ışık tutan “Retro Rally 2017” 29 Ocak 2017 tarihine kadar Maltepe Park Alışveriş Merkezi’nde meraklıları ile buluşuyor. Ece Türkiye Proje Yönetimi tarafından yönetilen Maltepe Park Alışveriş Merkezi, yeni yıla da renkli bir etkinlikle başlayarak, “Retro Rally 2017” ile bu sporun geçmişini, hem şampiyon pilotları, hem de efsanevi araçlarını görme şansı sunuyor.

Sergi, Türkiye’de ve uluslar arası arenada yarışmış, şampiyonluklar kazanmış araçlar ile; Mustafa V. Koç, Renç Koçibey, İskender Atakan, Cem Hakko, Hasan Kalaycı, Berç Arhanyan, Cengiz Artam, Kemal Gamgam, Enis Özsaruhan, Volkan Işık, Demir Berberoğlu ve Serdar Bostancı’nın kullandıkları yarış otomobillerini motorsporu severlere sunuyor.

 

Sergide ayrıca, yarışların afişleri, zaman karneleri, yol notları, şampiyonluk kupaları, pilot tulumları, kaskları, yarış ayakkabıları ve eldivenleri de yer alacak. Sergiyi gezen ziyaretçiler, ünlü pilotların video görüntüleri ve Ralli Sporu tarihçesine ait filmler ile heyecanlı günlere geri dönebilecekler.

Maltepe Park Alışveriş Merkezindeki “Retro Rally 2017” etkinliğine katılan ziyaretçiler, kendi pilotluk becerilerini ise alanda kurulan “ralli simülatörü” ile test etme şansı yakalayacak ve eğlenceli bir deneyim yaşayabilecekler.

Mustafa V. Koç Motorsporları Yaşamı

Babası Rahmi Koç’un sözleriyle; “Hayatı boyunca en karakteristik özelliği olan güler yüzünü, sevecenliğini, sevgi dolu yüreğini ve vicdanını mutlu çocukluğu sayesinde kazandı Mustafa V. Koç. O da her çocuk gibi evden kaçtı, yaramazlık yaptı. Folklor da oynadı, kayak da yaptı.”

OKU ➤  Galatasaray kaptanı Selçuk İnan'a acı ölüm haberi

Fakat, otomobil sporu ise onun için adrenalinde son noktaydı ve de en çok motorsporlarında başarılı oldu.

Mustafa V. Koç, 1990 yılında bu spora merak sardı. Bir dönem de Off-Road’a merak duydu ve Off-Road yarışlarına da girdi. Önceleri arkadan itişli bir Ford Sierra Cosworth ile rallikros ve pist yarışlarına katıldı. Rallikroslarda birincilik almasına karşın pist yarışlarında ilk 5 dışında kalıyordu. Bunun üzerine Mustafa V. Koç için bir 4×4 Ford Sierra Cosworth getirtildi. Yeni araç Mustafa V. Koç’un daha üst sıralara çıkmasını sağladı. Co-Pilotları Sabit Akça ve Mustafa Güneş ile de birkaç ralliye giren Mustafa V. Koç, İzmir’de geçirdiği basit bir kaza sonucu dedesi Vehbi Bey’in baskısı ile motorsporlarına veda etti.

“Kaybedilen sadece bir lider ve iş insanı değil aynı zamanda yüreği sevgiyle çarpan , çalışanlarına “elveda mavi gözlü, güleryüzlü patron” dedirten, hayırseverliğiyle kalpleri ısıtan bir değerdi. Yokluğu her gün daha fazla hissedilecek; dualarla, sevgiyle ve büyük bir özlemle anılacak olan Mustafa Koç’tu…”

Motorsporu severler de O’nu asla unutmayacak ve hep başarılarıyla anacaklardır.

Katılım Gösteren Kadın Sürücüler
Sevim Sipahi, Ayşecan Önkal, Yeşim Bostancı, İhsan Berkel, Tuna Kalaycı, Lale Karamanoğlu, Beyza Avcıoğlu, Mine Baydar, Yıldız Han Ünlü, Zeynep Merkit, Melis Çeker, Meryem Koçibey, Deniz Bacıoğlu, Sibel Tüzün, Nisa Ersoy

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın