PAYLAŞ

Moskova’da Türkiye’den ılık bir sanat rüzgarı

Moskova’nın önemli müzelerinden biri olan ‘The State Museum of Oriental Art’ (Doğu Sanatları Müzesi), 6 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye’den ‘Bilge Koleksiyonu’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz

Sergi açılışına katılan Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz serginin, dünyaya mal olmuş büyük sanatçıları ile sanatın ve kültürün beşiği olan Rusya’nın başkenti Moskova’da, adeta ılık bir Türk rüzgarı estireceğine inandığını belirtti.

Bilge Koleksiyonu

Türkiye’nin en özgün ve kapsamlı aile koleksiyonlarından biri olan ‘Bilge Koleksiyonu’ndan özel bir seçki 1 ay boyunca Moskova’da ‘State Museum of Oriental Art’ta (Moskova Doğu Sanatları Müzesi) sanatseverlerle buluşacak.

Çağdaş Türk sanat dünyasında bir gezinti

Ziyaretçiler, koleksiyoner, gerçek bir sanat tutkunu ve pek çok sanatçının hamisi Muhsin Bilge (1944-2014) ve ardından çocukları Ali ve Aslı Bilge’nin gözünden modern ve çağdaş Türk sanat dünyasında bir gezintiye çıkacak. Türk Havayolları sponsorluğunda gerçekleşen ve küratörlüğünü Irina Batkova’nın yaptığı sergide 28 sanatçının 65 eseri sergileniyor.

Sergide Bedri Rahmi Eyüboglu, Celal Tutant, Ergin İnan, Fahrelnissa Zeid ,Fikret Mualla, İbrahim Örs, Kemal Önsöy, Komet, Mehmet Güleryüz, Nejad Melih Devrim, Özdemir Altan, Sabri Berkel, Şükriye Dikmen, Zeki Faik İzer gibi büyük ustaların yanı sıraArda Yalkın, Beyza Boynudelik, Füruzan Şimşek, Haluk Akakçe, Mustafa Özel, Serkan Yüksel, Volkan Kızıltunç ve daha birçok yetenekli genç sanatçının eserleri yer alıyor.

OKU ➤  Muhammed'den Hanife'ye sürprizlerle dolu evlilik teklifi

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz: ‘Bu serginin Moskova’da, adeta ılık bir Türk rüzgarı estireceğine inanıyorum’

Serginin 6 Mart’ta düzenlenen açılışına katılan Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

‘Zeyno-Muhsin Bilge Koleksiyonu, sanata son derece kıymet vermiş Muhsin Bilge’nin, ailesinin de desteğiyle, hayatı boyunca özenle seçerek toplamış olduğu eserlerden meydana gelmektedir. Muhsin Bilge’nin 2014′teki vefatının ardından koleksiyonun idaresi çocukları tarafından devralınmıştır.

Bu özgün aile koleksiyonuna ait eserlerin, Moskova’da Rus halkının beğenisine sunulmasında şüphesiz, bugün aramızda bulunan Muhsin Bey’in oğlu Ali Bilge’nin çabaları ve Doğu Sanatları Müzesinin işbirliği büyük rol oynamıştır. Ülkemizin çağdaş sanatını yansıtan koleksiyonun seçkin eserleri bir ay süreyle Doğu Sanatları Müzesi’nin ev sahipliğinde sergilenecektir.

Bu serginin, dünyaya malolmuş büyük sanatçıları ile sanatın ve kültürün beşiği olan Rusya’nın başkenti Moskova’da, adeta ılık bir Türk rüzgarı estireceğine inanıyorum.’ dedi.

Koleksiyoner Ali Kerem Bilge: ‘Türk modern ve çağdaş sanatçıları ile ilgili bir sergiyi Rus izleyicilerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.’

Büyükelçi’nin ardından sözü alan koleksiyoner Ali Kerem Bilge ise şunları söyledi: ‘31 Aralık 1935 tarihinde bu müzede İbrahim Çallı, Salah Cimcoz ve Bedri Rahmi gibi sanatçılarla yapılan sergiden sonra yine Türk modern ve çağdaş sanatçıları ile ilgili bir sergiyi aynı salonda Rus izleyicilerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Umarız sanatçılarımızın toplumlarımıza tuttuğu belleği ve birikimi paylaşmak için yüzyıllardır ilişki içerisinde olan iki kadim halk olarak bir 82 yıl daha beklemeyiz.

OKU ➤  Ünlü sanatçı Ebru Yaşar ve eşinden örnek davranış

Bu anlamda gelecek sene gerçekleşecek Türk-Rus kültür yılının anlamı çok büyük. Büyük bir heyecan ve azimle hazırladığımız sergimizle noterlik mesleğini icra ederken mütevazı bütçeyle sahip olduğu tutku dolu koleksiyonuyla hikayesinin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ilham verici olduğunu düşündüğümüz babamın hikayesini paylaşmak istiyoruz.

Bunun yanı sıra son derece değer verdiğimiz tecrübeli ve genç sanatçılarımızı sahip olduğunuz şaheserlerle dolu müzelerinizde yoğrulmuş gözlere sahip Rus dostlarımızın zevk ve yorumuna bırakabilmek bize müthiş bir keyif veriyor.’

Muhsin Bilge noterlik ofisinin ‘Türkiye’de en çok ziyaret edilen sanat galerisi’ olduğunu ifade ederdi

Tüm hayatı boyunca kendini birçok farklı objeler toplamaya adamış olan Мuhsin Bilge doksanlı yılların başından itibaren sanat koleksiyonculuğuna başladı. Noter olarak mesleğini icra ettiği bu dönemde görev aldığı noterlik ofisinin ‘Türkiye’de en çok ziyaret edilen sanat galerisi’ olduğunu ifade ederdi.

Muhsin Bilge’nin noterlik ofisine gelenler, çalışma masasına, duvarlarda asılı resimler, çizimler ve heykeller arasından ilerleyerek ulaşmanın şaşkınlığını yaşardı. Muhsin Bilge, en yoğun iş günlerinde bile muhakkak sanatçı dostlarıyla buluşurdu.

Koleksiyonundaki her sanatçının farklı dönem çalışmalarından eserlerini toplamak için özenli bir gayret gösterir, aynı zamanda onların çalışma şekline ışık tutan sanatçı defterlerini, taslaklarını ve mektup gibi yazışmalarını da biriktirdi. Tüm bu gayretler Muhsin Bilge’nin, ilgisini çeken sanatçıların sadece eserlerine değil, aynı zamanda kişiliklerine ve yaşamlarına da ne kadar ilgi duyduğunun bir kanıtıydı. 2014 yılında vefatından sonra koleksiyon, ikinci kuşak temsilciler olarak çocukları Aslı ve Ali Bilge tarafından yönlendiriliyor.

OKU ➤  Emre Karayel Kumarda Büyük Para Kaybetti!

Onlar da babaları gibi belirli sanatçıların kariyerlerini en başından itibaren izleyerek, aynı zamanda ünlü Türk sanatçıların ve bu sergide de yer alan İtalyan sanatçı Greta Frau ve Rus fotoğrafçı Vladimir Seleznev gibi uluslararası alanda tanınmış sanatçıların eserlerini toplayarak aile koleksiyonunu zenginleştirmeye devam ediyor.

Küratör İrina Batkova: ‘Bu sergide sanat dünyası haritasında çağdaş Türk sanatının sarsılmaz bir şekilde edindiği yerin temellerini atan, farklı nesillerden birçok sanatçıya yer vermeye çalıştık’

Serginin küratörü Irina Batkova projeyi şu sözlerle açıklıyor:

‘Bu sergide sanat dünyası haritasında çağdaş Türk sanatının sarsılmaz bir şekilde edindiği yerin temellerini atan, farklı nesillerden birçok sanatçıya yer vermeye çalıştık.Bilge Koleksiyonunu çok detaylı bir şekilde araştırılması ve yorumlanması gereken bir koleksiyon.

Sunduğumuz bu özel seçki, Мuhsin Bilge’nin sanat koleksiyonculuğu tutkusuna ve kişiliğine, aynı zamanda babalarının yolundan ilerleyen varisleri Ali Kerem Bilge ve Aslı Bilge’ye adanmıştır. Sergide sanatçıların sanat eserlerinin yanı sıra, mektupları, eskiz defterleri, Muhsin Bilge ile olan ilişkileri hakkındaki hikayeleri içeren farklı belgeler de yer alıyor.

Serginin bir bölümünde yer alan, farklı sanatçılar tarafından yapılmış Muhsin Bilge portreleri de kendisinin sanatçılarla paylaştığı gerçek sanat tutkusuna tanıklık ediyor. Bu portreler aynı zamanda, sanatçıların, Muhsin Bilge’yi sadece ‘hamileri’ olarak değil aynı zamanda dünyayı ve insan ilişkilerini yorumlama gayretlerinde, Muhsin Bilge’yi bir ilham kaynağı olarak kabul ettiklerini bize göstermektedir.’

Adres: State Museum of Oriental Art / Nikitskiy Blvd., 12A | Metro Pushkinskaya, Moskova

Ziyaret Saatleri: Salı – Pazar günleri arasında, saat 10:00 ile 20:00 arasında ziyaret edilebilir, Pazartesi günü kapalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın