PAYLAŞ

Masal Anası Gonca Vuslateri

Mehmet Sarışın – “Masalsiz olmasın uykularınız. İyi geceler. Gonca ile masal saati her gece kafama göre bi saatte. Karşılaşmak üzere…”

Gonca Vuslateri instagram’dan böyle bir paylaşımda bulundu. Belli içinde bir çocuk gizli. Belki de çocukluğunu hatırlıyor, annesinin dizlerinde masal dinlerken uyuduğu günleri…

Peki masal nedir?

Esas itibarıyla sözlü anonim halk edebiyatı ürünü olan masal, kahramanları arasında olağanüstü şahıs veya yaratıkların bulunabildiği, anlatılan olayların tamamen gerçek dışı olabildiği, yer ve zaman ögesinin ise daima belirsiz olduğu bir anlatı türüdür.

Masalı, hikâye ve destan gibi türlerden ayıran temel özellik gerçek dışı ögeler içermesi ve anlatılanları gerçeğe benzetme çabası içinde olmamasıdır. Masallarda olaylar bilinmeyen bir geçmiş zamanda geçer. Türkçede, bilinmeyen geçmiş zamana en uygun kip öğrenilen geçmiş zaman olduğundan, tüm masallar genellikle bu kiple anlatılır, görülen geçmiş zaman kipi ise hiç kullanılmaz, fakat bazen şimdiki zaman veya geniş zaman kipi kullanılır.

Masal terimi öncelikle, Külkedisi, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keloğlan gibi ulusal ve uluslararası sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsarsa da, sözlü geleneğin mahsulü olmayan, yani yazarı belli olan, fakat masal formunda yazılmış eserler de bu türün içinde yer alır.

Masallar, genellikle “masal anaları” tarafından, dinlemeye hazır gruplara anlatılır ve bu masallar, daha sonra derlemeciler tarafından yazıya aktarılır.

OKU ➤  30 saniye için kaç lira alacak?

Teşekkürler bize çocukluğumuzu hatırlattığın için Masal Anası Gonca Vuslateri…

Şimdi hatırlayın bakalım en sevdiğiniz masalı, annenizin anlattığı!

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın