PAYLAŞ

İstiklal Marşı 96 yaşında

İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yıldönümü, hem yurt genelinde, hem de dünyanın birçok şehrinde kutlandı.

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 96. yılı yurt genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. İstiklal Marşı okunup kabulünün tarihçesinin anlatıldığı etkinliklerde İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy da anıldı.

“DEDEM, VATANINI VE MİLLETİNİ ÇOK SEVİYORDU”

İstanbul Bağcılar Belediyesi, 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla ‘Torununun Gözünden Mehmet Akif’ konulu etkinlik düzenledi. İstiklâl Marşı Şairi Ersoy’un torunu Selma Argon, Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi’ndeki etkinlikte dedesini anlattı. Argon, “Dedem, vatanını ve milletini çok seviyordu. İstiklâl Marşı’nı bu duygularla kaleme aldı” dedi.

İstiklal marşının kabulünün 96. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de kutlandı. Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Abdulkadir Yüksel, Canan Candemir Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve diğer idari amirler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Şair Mehmet Akif Ersoy’un belgeseli gösterildi. Daha sonra Şahinbey Ömer Özmimar Erkek Anadolu Lisesinin hazırladığı tiyatro gösterisi yapıldı.

İstiklal Marşının Kabulü ve İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla İzmir’in Aliağa ilçesinde de anma etkinlikleri yapıldı.

Hakkari’de, İstiklal Marşı’nın kabulünün 96’ncı yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programında ilkokul öğrencisi 9 yaşındaki Büşra Tandoğan, İstiklal Marşı’nı ezbere okurken duygulanıp, gözyaşı döktü. İstiklal Marşı’nın sonunda Türk bayrağı açan minik öğrenciyi, Vali Cüneyt Orhan Toprak yanına çağırarak, tebrik etti.

OKU ➤  İki yıllık aşk bitti!

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Baldudak İlkokulunda, İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi.

Kuşadası Güvercinada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen anma etkinliğine; Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Tezcan, Kuşadası İlçe Emniyet Müdürü Özgür Batçıoğlu, Kuşadası Jandarma Komutanı Hasan Şahin, Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Aşkar, Kuşadası İlçe Müftüsü Vehbi Akşit, Kuşadası Liman Başkanı Yaşar Karabacak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde de 12 Mart etkinlikleri yapıldı. Etkinlikte, ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü’ adlı gösteri sergilendi. Şiirlerin okunması ve sahnelenen oratoryonun ardından, İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında derece giren öğrencilere ödülleri verildi. Etkinliğe, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Emre Mengi, İlçe Emniyet Müdürü Onur Çalışkan, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın