PAYLAŞ

İstanbullular hafta sonu randevularınıza dikkat … Meteoroloji’den Marmara için son dakika fırtına uyarısı. İstanbullular hafta sonu randevularınıza dikkat… Meteoroloji, yarın (cuma) öğle saatlerinden itibaren Marmara’da şiddetli fırtına beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, rüzgarın yarın Marmara, Kuzey Ege ile Batı Karadeniz kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğulu yönlenden 6-8 şiddetinde (50-70 km/saat) hızla eseceğinin tahmin edildiği belirtirek kuvvetli fırtınaya karşı dikkatli olunması istendi.

İstanbullular hafta sonu randevularınıza dikkat

Açıklamada, fırtınanın akşam saatlerinde etkisini kaybetmesinin beklendiği belirtildi.

İSTANBUL’DA TAM HAVA RAPORU

Hafta sonu randevularınıza dikkat! İstanbul’a Cuma günü (yarın) fırtına uyarısı. Meteoroloji’den Marmara için son dakika fırtına uyarısı. Meteoroloji, yarın (cuma) öğle saatlerinden itibaren Marmara’da şiddetli fırtına beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, rüzgarın yarın Marmara, Kuzey Ege ile Batı Karadeniz kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğulu yönlenden 6-8 şiddetinde (50-70 km/saat) hızla eseceğinin tahmin edildiği belirtirek kuvvetli fırtınaya karşı dikkatli olunması istendi.
Hafta sonu randevularınıza dikkat! İstanbul’a Cuma günü (yarın) fırtına uyarısı. Meteoroloji’den Marmara için son dakika fırtına uyarısı. Meteoroloji, yarın (cuma) öğle saatlerinden itibaren Marmara’da şiddetli fırtına beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Güneydoğu Anadolu’da kuvvetli yağış bekleniyor

Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’ de fırtına bekleniyor.

Batı Karadeniz, Marmara Denizi ve Kuzey Ege’de Fırtına Bekleniyor!

5 günlük tahmin haritalı

Hava Tahmini Nasıl Hazırlanır?

Hava Tahmini; Belirli bir ülke, bölge veya merkezde, bir zaman dilimi içinde görülebilecek meteorolojik olayların gözlem ve analizlere dayanılarak subjektif veya objektif yöntemler kullanılarak önceden öngörülme çalışmaları hava tahmini olarak adlandırılır.

Hava Tahmini Üç Aşamalıdır:

Gözlemler
Analiz
Tahmin
Gözlem
Hava Tahminlerinde Gözlemler ve kullanılan ürünler aşağıdaki gibidir.

Yer Gözlemleri
Gemi Gözlemleri
Yüksek Atmosfer Gözlemleri
Radar Ürünleri
Uydu Görüntüleri
Otomatik Meteoroloji İstasyonları Verileri

Yer Gözlemleri
Meteorolojide saatlik yer gözlemi (SİNOPTİK) ve iklimsel gözlem (KLİMATOLOJİK) olmak üzere iki çeşit yer gözlemi yapılmaktadır. Sinoptik gözlemler hava tahmininde kullanılan gözlemlerdir.

Sinoptik Gözlemler; bütün dünyada meteoroloji istasyonlarında GMT saatine göre aynı anda yapılır. Bu saate göre, İngiltere’deki Grinwich’ten geçen boylam derecesi başlangıç kabul edilir ve bu başlangıç boylamında 12.00 GMT’de yapılan bir sinoptik rasat mahalli olarak Türkiye’de öğleden sonra 15.00’de, Hindistan’da akşam 18.00’de, Avustralya’da gece 22.00’de ve Orta Amerika’da ise sabah 05.00’de yapılır. Bu gözlemlerin hepsi de 12.00 GMT gözlemi olarak isimlendirilir.

OKU ➤  Demet Akalın: Kafam ticarete basmıyor

Sinoptik gözlemler; GMT saati ile her saat ve üçer saatlik aralıklarla yapılır. 00.00, 06.00, 12,00, 18.00 GMT’de yapılan gözlemler Ana Sinoptik; 03.00, 09.00, 15.00, 21.00 GMT’de yapılan gözlemler de Ara Sinoptik Gözlem olarak isimlendirilir. Havaalanlarında bulunan istasyonlarda ayrıca Havacılıkla ilgili METAR ve AERO gözlemleri de yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın