PAYLAŞ

Pasaportunuzu resepsiyonda bırakmayın !

Yolculuğa başlamadan önce pasaportunuzun fotokopisini çektirmeniz ve bir kopyasını da dijital ortamda saklamanız çok önemli. Otellerin yasal sorumluluklarından biri de pasaport kontrolleri ama siz siz olun pasaportunuzu resepsiyonda uzun süre bırakmayın. Pasaportunuzun bir anda kaybolması(!) çok olası…

Bir Türk turist şunları anlattı:
Asla boğalardan bahsetmeyin !

Boğa güreşi çok uzun yıllardır İspanya’da ciddi bir tartışma konusu. İspanya’nın bir çok yerinde yasaklanmış olan bu antik sporun bahsi açıldığında çok gergin tartışmalar başlayabiliyor. Kaçınsanız iyi edersiniz. Madrid bölgesinde çok fazla sorun çıkmayabilir, ama Barcelona‘da veya Bask bölgesinde bu konuyu açmayın.

Plaj kıyafetleriyle sokakta gezmeyin !

Barselona’da bikini veya deniz şortuyla gezmek hem yasak hem de kanuni yaptırımlarla sonuçlanabiliyor. Bu yüzden plajlar dışında bikiniyle veya tshirtsüz gezmeyi aklınızdan geçirmeyin. Naturalist (nüdist) biriyseniz Barselona’da size hitap eden 14 resmi nudist plaj mevcut. Dilediğiniz kadar soyunabilirsiniz…

Çıplak insanlara bön bön bakmayın !

Barselona dışında İspanya’da çıplak dolaşmanın cezası yok ama tabii ki bunu suistimal etmeyin. Sokakta ya da plajlarda çıplak insanları uzun uzun izlemek hem rahatsız edici hem de hiç hoş karşılanmıyor. Çıplaklıktan hoşlanmıyorsanız plaj tabelalarını dikkatlice okuyun. Birden bire kendinizi çıplaklar kampında bulmak istemezsiniz.

Kırmızı bayrakları görmezden gelmeyin !

İspanya kıyılarının büyük kısmında güçlü rüzgarlar ve ters akıntılar etkisini gösteriyor. İspanyol plajlarında tehlikeli durumlara engelolmak için bayrak sistemi mevcut. Kırmızı bayrak denize kesinlikle girilmemesi anlamını taşıyor. Yüzme yeteneklerinize çok güveniyor olsanız bile uyarılara dikkat etmelisiniz.

OKU ➤  Ünlü müzisyen Türkiye’ye geliyor
İspanya’da hırsızlık: Turistler aman dikkat

Belki şaşıracaksınız ama İspanya’da yüksek bir hırsızlık ve kapkaç oranı var. En azından turistler için durum böyle. Bu sebeple İspanya’ya seyahatlerinizde ekstra dikkatli olmakta fayda var. Gerçi bu sadece İspanya ile sınırlı değil Fransa ve diğer pek çok ülkede de turist izlenimi veriyorsanız hırsızların hedefi olabiliyorsunuz. Örnek olması adına seyahat ettiğimiz grupta gerçekleşen birkaç olayı aktaracağım.

Hırsızlık 1

Sanıyorum Cordoba’da mola verdik herkes keyfince dolaşsın dinlensin diye. Sonra süre bitip toplandığımızda öğrendik ki dükkanın birinde gruptaki kişilerden birinin cüzdanı ve cüzdanıyla beraber pasaportu çalınmış. Dakika bir, gol bir.

Hırsızlık 2

Sonra akşam otele vardık. Lobide bavullar indi, oda kartını alan bavulunu alıp odasına çıkıyor. Sabah bir de öğrendik ki akşam check-in’ler yapılırken lobiden birinin koca bavulu çalınmış.

Hırsızlık 3

Sonra aynı kişinin bir sonraki gün el çantası, biz kahvaltı salonundayken bir başka otelin lobisinden çalındı. Anlayacağınız otel lobileri pek güvenli alanlar değil. Kimin girip çıktığı belli olmuyor.

Biz de İspanya’daki hırsızlık gerçeğini birinci elden tecrübe etmiş olduk.

Dahası da var

Aslında olay vahim boyutlara ulaşıyor. Bir arkadaşım İtalya’da tarihi bir binada otururken arka sıradan bir adam arkadaşımın yanındaki çantaya uzanmış.

Yine İspanya’da bir tanıdığımız parkta yürürken üzerine ağacın birinden yapışkan maddeler dökülmüş. O üstünü temizlemeye çalışırken hırsızlar paralarını çalmış.

OKU ➤  Murat Yıldırım hastaneye kaldırıldı
Seyahat Uyarıları

Pasaportunuzu kesinlikle cüzdandan daha güvenli bir yerde saklayın. Pasaport kaybolunca çok büyük sıkıntı. O sebeple aman aman dikkat.

İkinci olarak, paranızı tek parça tutmayın. Bölün farklı yerlerde taşıyın, saklayın. Böylece bir kısmı gitse de diğer kısmıyla idare edersiniz. Benzer şekilde kredi kartı ve banka kartlarınızı da farklı yerlerde saklayabilirsiniz.

2 kişi dolaşmakta, gruptan ayrılmamakta birbirinizden haberdar olmakta fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın