PAYLAŞ

Hıdrellez Bayramı İstanbul’da bu yıl da Ahırkapı semtinde kutlanacak. Kutlamalar Ahırkapı Müzisyenler Derneği ve Kumbara Kafe/Sanat tarafından düzenleniyor.

Hıdrellez Bayramı İstanbul’da bu yıl da Ahırkapı semtinde kutlanacak. Kutlamalar Ahırkapı Müzisyenler Derneği ve Kumbara Kafe/Sanat tarafından düzenleniyor.

Gerçekleştirilecek kutlamalar için 5 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da, Ayasofya Müzesi önünde buluşulacak ve Ahırkapı’ya Mahallesi’ne doğru, Hıdrellez’i kutlamak üzere yürünecek.

Ahırkapı semti, 2000 yılından beri Hıdrellez kutlamalarının merkezi durumunda. Geçen yıl İstanbul’daki bombalı saldırılar sebebiyle yapılmaya kutlamalar bu yıl yine mahalle halkının katkılarıyla ve ücretsiz olarak yapılacak. Kutlamalar saat 19.00 ve 23.00 arasında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta yapılacak. Kutlamaların Ahırkapı’da yapılacak olmasının önemli bir diğer sebebi de semtin İstanbul’daki kentsel dönüşümden etkilenmiş olması. Ahırkapı’nın Mahallesi’nde 2009’da 5000 bin olan seçmen sayısı kentsel dönüşüm hamlelerinin ardından son yıllarda birkaç yüz kişiye düştü.

HIDRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir.

Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan Hıdırellez günüdür. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir. Türkiye’de Hıdrellez Bayramı 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Rum Ortodoks Patrikhanesi¦Rum Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler “Aziz George” günü olarak kutlamaktadırlar.

OKU ➤  Arif Sağ'a akciğer kanseri teşhisi konuldu!

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın