PAYLAŞ
Kiev... Ukrayna denince akla ilk olarak ülkenin başkenti Kiev geliyor. Ukrayna'nın en büyük şehri olan Kiev'de gezilecek yerlerin başında Aziz Sofya Katedrali, Kiev Pechersk Lavra, Ulusal Tarih Müzesi, Mother Motherland, Aziz Andreas Katedrali, St. Volodymyr's Katedrali, Golden Gate, Pyrohiv, St. Michael Altın Kubbeli Katedral gibi yerler geliyor. Yaklaşık 500 yıl boyunca Türkler tarafından yönetilmiş olan Kiev gece hayatı olarak da ülkenin en hareketli şehri. Kiev mutfağı denince ise Kiev tavuğu, mantıya benzeyen varenyky ve bir tür hamur işi olan perohy ilk akla gelen yemekler Kiev'e İstanbul ve Ankara'dan birçok havayolu direkt uçuş gerçekleştiriyor.

Haydi Ukrayna’ya! Pasaport yok, vize yok… Ukrayna’ya seyahat Türkler için cazip hale geldi

Ukrayna ve Türkiye arasında yaza kadar pasaportsuz seyahat uygulamasına geçilecek.

Birkaç yıldır iki ülke arasında zaten vizesiz seyahat edilebiliyordu.

Sadece kimlik kartı

Ancak yeni uygulama ile yurt içi uçuşlarda olduğu gibi sadece kimlik kartı ile Ukrayna’ya seyahat mümkün olacak.

Pasaportsuz seyahat

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan’dan sonra Ukrayna Türk vatandaşlarının pasaportsuz seyahat edilebilecekleri 3. ülke olacak.

Hangi ülkelerle komşu

Avrupa’daki en geniş ülke sıfatına sahip Ukrayna, Rusya, Belarus, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile komşu.

Ciddi artış olacak

Pasaportsuz seyahatin başlaması ile özellikle Türk erkeklerinin en çok merak ettiği ülkelerden biri olan Ukrayna’ya olan bayi gezileri ve turlarda ciddi bir artış yaşanacak.

Ukrayna hem tarihi şehirleri, gece hayatı ve ucuzluğu ile de Türk turistler tarafından çok tercih edilen bir ülke.

Açıkçası Türk Lirası’nın son dönemdeki değer kaybı ile Ukrayna gibi ucuz ülkelere akın daha da artacak. Hal böyle olunca da Ukrayna’da gezilecek şehirlere bir göz atmakta fayda var.

Kiev

Ukrayna denince akla ilk olarak ülkenin başkenti Kiev geliyor. Ukrayna’nın en büyük şehri olan Kiev’de gezilecek yerlerin başında Aziz Sofya Katedrali, Kiev Pechersk Lavra, Ulusal Tarih Müzesi, Mother Motherland, Aziz Andreas Katedrali, St. Volodymyr’s Katedrali, Golden Gate, Pyrohiv, St. Michael Altın Kubbeli Katedral gibi yerler geliyor.

OKU ➤  Helin Avşar'dan samimi açıklamalar

Yaklaşık 500 yıl boyunca Türkler tarafından yönetilmiş olan Kiev gece hayatı olarak da ülkenin en hareketli şehri. Kiev mutfağı denince ise Kiev tavuğu, mantıya benzeyen varenyky ve bir tür hamur işi olan perohy ilk akla gelen yemekler Kiev’e İstanbul ve Ankara’dan birçok havayolu direkt uçuş gerçekleştiriyor.

Lviv

Ukrayna’nın Polonya sınırında yer alan Lviv, ülkenin kültür başkenti olarak biliniyor. Son zamanlarda şehir çok ciddi şekilde Türk akınına uğruyor. Bu yüzden dolayı fiyatlarda bir süredir bazı artışlar yaşanmış.

Şuan Ukrayna’nın en pahalı şehirlerinden biri. Ancak yine de uçak bileti hariç Lviv’de 5 gün 100 dolar gibi bir rakama tatil yapmak mümkün. Nereden mi biliyorum? Çünkü ben mart ayında yaptım. Şehir kompakt yapısı sayesinde oldukça kolay geziliyor.

Rynoh Meydanı, Ratusha Kulesi, St George Katedrali, Opera Binası, Potocki Sarayı, Lychakiv Mezarlığı ve Eczane Müzesi Lviv’de gezmeniz gereken yerlerden sadece birkaçı. Şehri gezmek için en iyi zaman ise mayıs eylül ayları arası.

Burası eşiniz, kız arkadaşınız ya da ailenizle de oldukça keyifli bir tatil geçirebileceğiniz bir şehir.

Odessa

Ukrayna’nın Karadeniz kıyısında yer alan Odessa şehri 1798 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş. Şehir özellikle yaz döneminde yoğun ilgi görüyor. Ukrayna’nın Antalya’sı olarak adlandırabileceğimiz Odessa’da Arcadia, Plyazh Delfin ve Plyazh Luzanovka şehrin önemli plajları.

Şehirde gezilecek yerlerin başında ise Odessa Şehir Parkı, Shevchenko Parkı, Arkeoloji Müzesi, Puşkin Müzesi, Sanat Müzesi, Vorontsov Feneri, Deribasivska Caddesi geliyor.

OKU ➤  Çakmaklı yeni filmle çakacak

Odessa ‘da Fransız Bulvarı’nda yer alan iki tarihi restoran Dacha ve Alexandrovskiy’da şehrin yemeklerini deneyimleyebilirsiniz. Şehrin gece hayatı da yaz döneminde oldukça hareketli oluyor.

Harkiv (Kharkiv)

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Harkiv bir sanayi şehri. Her ne kadar ülkenin en büyük ikinci şehri olsa da turizm anlamında Kiev ya da Lviv kadar tatmin edici bir şehir değil. Ancak hem fiyatları hem de gece hayatı anlamında oldukça iddialı.

Şehirde çok fazla üniversite olması nedeniyle Türkiye’de Eskişehir ile benzetmek yanlış olmaz. Uçak bileti fiyatı olarak da Türkiye’den en uygun fiyata Ukrayna uçuşları genelde Harkiv’e oluyor. Buradan hızlı tren ile Kiev’e de geçmek mümkün.

Zaporijya

Ukrayna’nın güneydoğusunda yer alan Zaporija 1777 yılında Rus İmparatorluğu sınırlarını Türkler ve Tatar’lardan korumak için kurulmuş bir şehir.

Ukrayna’nın turistik şehirlerinden biri olan Zaporijya’da görülmesi gereken yerlerden ilki Zaporijya’nın 7 harikasından biri olan ve aynı zamanda Ukrayna Kazakları’nın kalesi olarak bilinen Khortytsya Adası. At Tiyatrosu, Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Antika Araba Müzesi, Aziz Andrew Katedrali ve Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu şehirde görülmesi gereken diğer önemli yerler.

Şehre Türkiye’den oldukça uygun fiyata direkt uçuş bulmak mümkün. Şehri gezmek için en uygun zaman nisan sonu ile haziran sonu arası.

İvano Frankivsk

Ukrayna’nın batısında Romanya sınırında yer alan İvano Frankivsk, adını Ukrayna’nın en önemli yazar ve politikacılarından biri olan İvan Franko’dan alıyor. Şehir tarihi dokusuyla Prag, Budapeşte gibi Orta Avrupa şehirlerini andırıyor. Ancak onlara kıyasla oldukça ufak bir şehir. Burayı gezmek için 1-2 saat yeterli. Ancak özellikle kış aylarında kayak merkezleri ile Ukrayna’nın önemli cazibe merkezlerinden biri oluyor. Şehre Türkiye’den direkt uçuş yok ancak Lviv’den hızlı tren ile yaklaşık 15 TL gibi bir ücrete 2 buçuk saatte ulaşmak mümkün.

OKU ➤  Eda Erol: İstediği her şeyi yaparım

Donetsk

Ukrayna’da gidilecek şehirler kadar dikkat edilmesi gereken şehirlerde var. Bunlardan biri de Ukrayna’nın Rusya’ya yakın bölgesinde yer alan Donetsk. Şehir ülkenin metalürji merkezi. Özellikle futbolseverlerin yakından tanıdığı bir şehir. Puşkin Bulvarı, Forged Figures Parkı, The Holy Transfiguration Katedrali, Artema Bulvarı, Lenin Meydanı ve Heykeli şehrin başlıca cazibe merkezleri arasında yer alıyordu. Ancak Ukrayna’nın içinde yer aldığı iç savaşta Donetsk’te Rusya yanlıları bağımsızlıklarını ilan etti ve şuan Ukrayna ordusu ile savaş halindeler. Bu yüzden eskiden Ukrayna’nın önemli cazibe merkezlerinden biri olan Donetsk’e bu sıralar yolunuzu düşürmemenizi tavsiye ederim.

Kaynak: Osman Kurt, Çok Gezen Adam Seyahat ve Otomobil Bloggeri (@cokgezenadam) cokgezenadam.com

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın