PAYLAŞ

Halk TV’ye büyük şok!

Yargıtay, Gazeteci Makbule Cengiz’in açtığı işe iade davasında Halk TV’yi haksız buldu.

Yargıtay, Gazeteci Makbule Cengiz’in açtığı işe iade davasında Halk TV’yi haksız buldu. Gazeteci Makbule Cengiz açtığı işe iade davasını kazanmış ve aynı zamanda Cengiz’in 4+4 maaş tazminatı hakkı olduğu belirtilmişti.

İstanbul 8. İş Mahkemesi’nin verdiği bu kararın ardından itiraz üzerine dava Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay’ın bugünkü kararıyla Cengiz’in açtığı işe iade davasının lehine sonuçlandığını onadı.

Makbule Cengiz, önceki açıklamasında “Bu bir iade-i itibar davasıydı. İtibarımı aldığım için çok mutluyum” demişti.

Halk TV, Gazeteci Cengiz’in 1 Şubat 2015 tarihinde işine son vermiş, gerekçe olarak da kanal yönetimiyle yaşanan anlaşmazlıklar gösterilmişti.

Şimdi dönelim 2 Şubat 2015 tarihine…

Halk TV’nin simge ismi Makbule Cengiz’in işine son verilmişti ve gerekçe olarak da kanal yönetimiyle yaşanan anlaşmazlıklar gösterilmişti.

Gazeteci Cengiz de kovulduğunu sosyal medya hesabından duyurmuştu. İşte çok konuşulan bu haberin sonrasında Halk TV’de sıcak saatler yaşanmaya başlandı. Edindiğimiz bilgiye göre; CHP yönetimi krize el koydu. Taraflar tekrar biraraya geldi, ancak anlaşma sağlanamadı ve Makbule Cengiz Halk TV’den kovuldu. Bu gelişme sonrasında Makbule Cengiz’in yaşananlara dair açıklama yapması bekleniyordu. Ve Makbule Cengiz beklenen açıklamayı Twitter’dan takipçileriyle paylaştı.

İşte Cengiz’in yaptığı o açıklama:

Halk Tv’den kovuldum. Hem de 2 kere…
2 seneden fazla emek verdiğim ve bir işyeri olarak değil, sesini duyurmak isteyen halkın vicdanı olarak gördüğüm halk Tv’den kovuldum… Bunca emeğin sonucunda yaşadıklarımızı, düşüncelerimizi paylaştığımız,sahiplendiğimiz,halkın sesi olarak gördüğümüz televizyona bir zarar gelmesin diye sustum. Ancak dün saat 15 sularında Cüneyt Akman tarafından iş akdime son verildiği, 8 aylık maaşımın tazminat olarak ödeneceği ve bundan sonra Halk Tv’ye gelmeme gerek olmadığı söylendi. Ama herhangi bir gerekçe gösterme gereği duyulmadı. 2 aydır yaşadığım ekran yasağından birşeyler anlamıştım ama yine de ihtimal vermedim. İçime attım, sustum ve biraz da ağladım…

OKU ➤  "Onları Zehirleyin De Türkiye Kim Olduğunuzu Öğrensin"

Haksızlığa uğradım…

Suçun çoğu da bende aslında… Günde 18 saat fazla mesai yaparken, 8 saat çalışıyormuş gibi evrak imzalatılırken ses çıkarmadığım için, yönetici sıfatını taşıyan kişilerin çalışan arkadaşlarımızla uygun kabul edilemeyecek ilişkilerine tanıklık edipte ses çıkarmadığım için, yine aynı yönetici sıfatlı kişiler boğazımı sıkmaya dahi yeltendiklerinde burası Halk tv deyip içimize attığımız için haksızlığa uğradık. Ama biliyorum suç bende… Sustum… Ancak artık susmanın vicdana, ahlaka sığmayacağı, kendime olan saygımı yitirmeme neden olduğu zaman, sorun var dediğimde “seçim öncesi böyle şeyler yapmayalım, kendimize zarar vermeyelim” dediler, sustum…

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın