PAYLAŞ

Halit Akçatepe yarın son yolculuğuna uğurlanacak

Halit Akçatepe yarın son yolculuğuna uğurlanacak… Halit Akçatepe, dün evinde geçirdiği kalp krizinin ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Akçatepe, yarın son yolculuğuna uğurlanacak…

Dün Bodrum’daki evinde geçirdiği kalp krizinin ardından İstanbul’a getirilerek kaldırıldığı hastanede 79 yaşında yaşamını yitiren Yeşilçam’ın efsanesinin cenazesi hakkında detaylar belli oldu.

Kızı Ebru Bozatlı, cenaze töreninin kardeşi Itır’ın yurt dışından gelmesi beklendiği için hafta başında yapılacağını söylemişti.

CENAZE TÖRENİ YARIN

Yeşilçam’ın usta ismi Akçatepe için yarın Caddebostan Kültür Merkezi’nde saat 10.30’da tören yapılacak.

Halit Akçatepe’nin cenazesi öğle namazını müteakip Şakirin Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilecek.

Halit Akçatepe kimdir?

Halit Akçatepe (d. 1 Ocak 1938, Üsküdar, İstanbul – ö. 31 Mart 2017), Türk oyuncu. 1 Ocak 1938’de Üsküdar’da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi’nde okur. Babası Sıtkı Akçatepe’dir.

Konservatuvar eğitimi hiç almamıştır (kendisi konservatuvar eğitimiyle uzaktan yakından bir alakası olmadığını belirtmiştir).

Zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına “bize bir çocuk oyuncu lazım” dediği zaman, babası tülüatçı Sıtkı Bey oğlu Halit’i oynatmıştır.

İlk filmini 1943’te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu.

1959’da Anıtkabir’de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı.

1972’te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963’te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti.

OKU ➤  Çarşamba günü kar var!

1975’te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.

Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması’nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır.

Babası Sıtkı Akçatepe annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

31 Mart 2017 tarihinde kalp krizi geçirerek 79 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Halit Akçatepe’nin annesi ve babası da oyuncudur. Annesi Leman Akçatepe Babası ise Hababam Sınıfı filmlerinde “Paşa Nuri” rolüyle tanınan Sıtkı Akçatepe’dir.

İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış bu evliliğinden Itır (1964) ve Ebru (1968) isminde iki kızı olmuştur.

1981 yılında Tülin Hanımdan boşanan oyuncu 1999’da kendisinden 39 yaş küçük olan Rezzan Akçatepe ile evlenmiştir.

Bu evliliğinden ise 2001 yılında kızları Günsu doğmuştur. Halit Akçatepe ve Rezzan Akçatepe 2009 yılında boşanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın