PAYLAŞ

Avobenzon, dünyada yaygın olarak kullanılan popüler bir güneş koruyucudur. Bu bileşik UV ışınlarının cilde zarar vermesini engeller.

Ancak içerdiği bileşimler, klor ve güneş ışığıyla reaksiyona girdiğinde, kanser riskini artırarak ölümcül olabilir.

“Kanser olmak istemiyorsanız, yüzmeye giderken güneş koruyucu kullanmayın” diyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Betül Görgen, güneş koruyucuları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Görgen, “Avobenzone, dünya çapında popüler bir güneş koruyucudur. çeşitli dalga boylarındaki güneş ışığını absorbe ederek ciltte oluşabilecek hasarın önüne geçer.

Ancak cildi koruması için kullanılan kimyasal, klor ve UV ışınlarıyla reaksiyona girerek toksik hale dönüşüyor” dedi.

Lomonosov Moskova Üniversitesi uzmanlarının yaptığı deneylerde, aşırı derecede toksik bulunan kimyasallar, ölümcül tümör gelişimi ve kısırlıkla bağlantısı bulundu.

Kozmetik ürünlerde de kullanılıyorBazı kozmetik ürünlerde yer alan kimyasallar, çevresel faktörlerle reaksiyona girerek, çok daha toksik ve zararlı hale dönüşebilmekte.

Makyaj malzemeleri, nemlendiriciler ve dudak merhemleri gibi bazı kişisel bakım ürünleri de Avobenzon maddesi içeriyor.

Korunmasız olarak güneşe maruz kalmanın cilt kanseri ile bağlantısı vardır, bu sebepten güneş kremlerini tamamen reddetmek doğru değildir.

OKU ➤  Fahriye Evcen ile Burak Özçivit Tatile Çıktı

Araştırmacılar yeni çalışmalarında kimyasal etkileşimin deniz suyunda mı havuz suyunda mı fazla olduğunu araştırıyor.

Kısırlığa yol açıyor

Nisan ayında Danimarka’ da yapılan bir araştırmanın sonuçları, güneş koruyucularının sperm hücrelerini tahrip ederek kısırlığa yol açtığını ortaya çıkardı.

Güneş ışınlarını bloke eden ürünlerin içinde kullanılan maddelerin hemen hemen yarısı, kadınlardaki progesteron hormonuna benzer etkilere sahiptir. Bu da sperm hücrelerinin normal işlevini bozar.

Op. Dr. Betül Görgen, bu tip bilimsel çalışmalar baz alınarak, milyonların sağlığını korumak için bu tarz ürünlerin kısıtlanabileceğini hatta yasaklanabileceğine dikkat çekiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın