PAYLAŞ

Google akıllı asistanı ‘Home’ uçak bileti fiyatlarını takipte. Google akıllı asistanı ‘Home’ uçak bileti fiyatlarını takip edecek. ‘Home’ ile konuşarak fiyatları öğrenin ve bilet alın

Google Home ilk kez kullanıcılarıyla buluştuğu zaman aldığı en büyük eleştiri rakibi Amazon’nun Echo’su kadar özelliği bulunmamasıydı. Ama öyle görünüyor ki Google bu süreçte boş durmuyor ve sürekli Home’a yeni özellikler getiriyor. Bugünkü yeni özellik ise seyahat etmeyi sevenlere geldi.

Google Home’a bugün gelen yeni özellik ile artık uçak seferlerini ve bilet fiyatlarını cihaza sorabileceksiniz. Home sizin için uçak fiyatlarını takip edecek ve en uygun fiyatlı olanları sizin için bulacak.

Hangi şehirden hangi şehire gideceğinize kadar detaylı bilgileri sadece cihaza seslenerek belirtebileceksiniz. Bunun üzerine Home size hangi tarihlerin uygun olduğunu soracak ve belirttiğiniz tarihlerdeki en uygun uçak biletlerinden istediğinizi almanızı sağlayacak.

Şimdilik Google Home ülkemizde tam anlamıyla desteklenmese bile bu gibi teknolojilerin eninde sonunda bizim evlerimize gireceğini de düşündüğümüz zaman heyecanlanmamak da elde değil.

Google Home uydurma haber saçıyor! Gelişim aşamasındaki yapay zekanın azizliği

Google söz konusu yalan haber olunca, insan küratörlüğünün (düzenleyicilik) faydalarını bir kez daha gösteriyor. Birkaç kaynak Google Home ’un “Obama darbe yapmayı planlıyor mu?” sorusuna karşılık olarak oldukça kötü bilgileri sayfaya yansıttığının farkına vardılar. Google Home girilen bu soruya, son derece şüpheci bir site olan ‘Fed’in sırları’ndan alıntı yaparak, “Obama sadece Komünist Çin’le yatağa girmekle kalmayıp, aynı zamanda başkanlık süresinin dolacağı 2016 yılı sonunda komünist devlet darbesi yapmayı da planlıyor olabilir!” şeklindeki yazıları yansıtıyor.

OKU ➤  Nergis Kumbasar'dan bomba itiraf: Mehmet Ali Erbil herkesi aldatmıştır

Peki Google neden bu sağ kanat komplo teorilerini size veriyor? Aslında sayfa, belirli arama terimleri için sayfanın üst bölümünde çıkan sonuçlar olan Google’ın kendi ‘özellikli parçacıkları’nı arama sonucu olarak gösteriyor. Google, makul ve güvenilir kaynaklardan gelen cevapları gösteren ‘Knowledge Graph (Bilgi Grafiği)’ nin aksine özellikli parçacıkların, yapılan arama sorgusuna otomatik ve algoritmik eşleşmeleri yansıttığını söyledi.

Diğer bir deyişle bir robot, ilk aşamada güvenilir olma zorunluluğu olmayan kaynaklardan edinilen bilgileri derler, ve sonra Google Assistant Yapay Zeka’sı ile desteklenen Google Home tarafından size yansıtılır. Cihaz özellikli parçacıklar üzerinde odaklanır zira arama sonuçlarının listesini göstermek kullanışlı olmayabilir. Buna mukabil Amazon’un Alexa adlı uygulaması sorguları cevaplamaya çalışır, fakat, benzer ‘Obama’ sorusuna “Duyduğum soruya bir cevap bulamıyorum” şeklinde cevap verir.

Google kesinlikle sorunla ilgili bilgi sahibi zira “maalesef yanlış ya da uygunsuz içerikli sitelerle karşılaştığımız durumlar oluyor” şeklinde bir açıklama yaptı. Firma şimdilik kötü sonuçları bildirimler dahilinde duruma göre düzeltiyor.

Peki neden özellikli parçacıklar programı, güvenilir hale geldiğinden emin olununcaya kadar devreden çıkarılmıyor ? Görünen o ki insanlar hazmı kolay sonuçlardan hoşlanıyorlar (derleme sonuçlar da diyebiliriz). Geçen yıl bir uzman The Outline’a “Bu nedenle söz konusu özellik, arama sonuçları üzerinde çok iyi etki yapıyor” demişti. Diğer bir deyişle özellik, tam bir kabusa dönüşmediği sürece değiştirilmeyecek gibi görünüyor.

OKU ➤  El ele yakalandılar

teknoformat.com

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın