PAYLAŞ

Evlilik programları kalktı mı kalkmadı mı? İşte gerçek. Bu akşam yayınlanan yeni KHK ile uzun süredir tartışmalara yol açan evlilik programları yasaklandı haberinde şu an ana kanallarda ekrana gelen evlilik programlarıyla alakalı olmadığı ortaya çıktı.

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında 689 ve 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

690 sayılı KHK’nın evlilik programlarını yasaklandığı iddia edilen ilgili maddede şunlar yazıyor:

“(4) Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez. Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz.”

Burada bahsi geçen programlar ‘arkadaşlık bulma’ yani uydu kanalarında karşımıza çıkan programlar.

Star, atv ve Show TV’de ekrana gelen izdivaç programlarında ise taraflar ‘evlendirilmek’ üzere tanıştırılıyor.

Konuyla ilgili hükümetten de bir açıklama gelmesi bekleniyor.

OKU ➤  Şarkılar çocuklar için...

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın