PAYLAŞ

Diriliş Ertuğrul’un çok izlenme sırrı ortaya çıktı!  ‘Diriliş Ertuğrul’ neden çok izleniyor? Hürriyet’ten Ceren Şehirlioğlu, ekranın reyting rekortmeni dizisi Diriliş ertuğrul ile ilgili olarak bugün yayınlanan yazısından ilgniç analizler yaptı.

TRT’nin aylardır liderliği bırakmayan hit dizisinin sırrı, sadece kahramanlık hislerini körüklemesi değil. Diriliş, pek çok açıdan geniş bir kitlenin ruhunu yakalamayı başardı.

Diriliş’in ‘Muhteşem Yüzyıl’dan en büyük farkı, bir ‘ata’ öyküsü olması. ‘Muhteşem Yüzyıl’da imparatorluğu kadınların gözlerinden izlerken, şimdi aynı tarihin (daha çok mitolojinin) yazılışına tamamen erkeklerin bakışından tanıklık ediyoruz.

BİLİNÇALTINDAKİ KÖTÜLER

Yalnızca Ertuğrul Gazi’nin mitolojik kökenleri değil, dizinin kötüleri de bilinçaltımıza kazılı kâbuslardan can buluyor. Dede Korkut Hikâyeleri’nden, yabancıların tekinsizliğinden, kara büyüden, mistisizmden sağılan yan roller/temalar ortak kültürel bilinçaltımızda temsiliyet buluyor. Üstelik bu ortaklığı kurarken Cüneyt Arkın sinemasına göz kırparak, yakın sinema tarihimizden de faydalanıyor.

‘KURTLAR VADİSİ’NE KARDEŞ

Aralarında neredeyse 1000 yıl olsa da, Vadi ile ‘Diriliş’in aynı ortamın çocuğu olduğunu söylemek mümkün. Tarihsel bir dizi olma iddiasında olsa da, ‘Diriliş’in dünyası da ‘Kurtlar Vadisi’ kadar yakından gündemi takip ediyor.

Engin Altan Düzyatan’ın, gerçek hayatta aynı Necati Şaşmaz’ın Polat Alemdar’ı benimsemesi gibi rolünü içselleştirmesi de kurulan güçlü fantezi dünyasının yan etkisi.

Diriliş Ertuğrul’un çok izlenme sırrı ortaya çıktı! ‘Diriliş Ertuğrul’ neden çok izleniyor? Hürriyet’ten Ceren Şehirlioğlu, ekranın reyting rekortmeni dizisi Diriliş ertuğrul ile ilgili olarak bugün yayınlanan yazısından ilginç analizler yaptı. Ceren Şehirlioğlu

OKU ➤  Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kimdir?

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın