PAYLAŞ

Demet Akalın ‘Epilepsiyle Savaş Elçisi’ olduğunu açıkladı!

Demet Akalın, ‘Epilepsiyle Savaş Elçisi’ olduğunu sosyal medyadan duyurdu. Şarkıcı mor gözlükle çekip, paylaştığı fotoğrafla projeye destek olduğunu açıkladı

Yer aldığı sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Demet Akalın, 13 Şubat Dünya Epilepsi Günü öncesinde Instagram hesabından ‘Epilepsiyle Savaş Elçisi’ olduğunu duyurdu. 5.5 milyon kişiyle sosyal medyada en çok takip edilen Türk ünlü olan şarkıcı, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin başlattığı ‘Epilepsi İçin Bak’ kampanyasına destek verdiğini açıkladı. Hastalığa karşı bakış açısının değiştirilmesini simgeleyen mor gözlükle poz veren Akalın’a takipçilerinden
tebrik mesajı yağdı.

Şarkıcı, #EpilepsiİçinBak, #DünyaEpilepsiGünü hashtag’lerinin yer aldığı yazısında, “Epilepsiyle savaş elçisi oldum. Bu mor gözlük onun için, farkındalık için. Düzenli tedavide kontrol altına alınan bulaşıcı olmayan bu hastalık için, projeye destek veriyorum” sözleriyle dikkat çekti. Bazı sosyal medya kullanıcıları da mor gözlükle çektirdikleri fotoğrafları yayınlayarak projeye destek verdi.

EPİLEPSİ NEDİR?

Beynimiz, bizi diğer canlılardan ayıran çok önemli özelliklere sahiptir. Beyin, hem vücuttaki hem de çevredeki değişimi ve hareketliliği algılayarak, tüm organların buna uygun olarak çalışmasını sağlamak ve buna uygun bir davranış oluşturmak üzere tüm vücudu komuta eden merkezdir. Beyin, yaklaşık 100 milyar hücreden oluşan ve bilgisayarlarla karşılaştırılamayacak karmaşık, bir o kadar da eşsiz bir işleyişe sahiptir.

İnsan beyninin tüm ayrıntıları, bilim ve teknolojideki büyük ilerlemelere rağmen, henüz tam olarak bilinememektedir. Bu nedenle, bazı beyin hastalıklarının nedenleri de tam olarak anlaşılamamıştır. Neden ortaya çıktığı tam olarak bilinemeyen beyin hastalıklarından biri de epilepsidir. Çoğunlukla aralıklı ‘nöbetler’ ya da ‘krizler’ halinde seyreden bir beyin hastalığı olan epilepsi, halk arasında ‘sara hastalığı’ adıyla da anılır.

OKU ➤  Sevgililer aynı oyunda!

Epilepsi nöbetleri, genellikle dakikalarla sınırlı olan geçici krizlerdir. Çoğunlukla karşılaşılan nöbet tipi, hastanın aniden kendini kaybederek yere düşmesi, tüm vücudunun kasılma ve gevşemelerle sarsılması, bazen ağzından köpük gelmesi ve bu halin birkaç dakika sonra kaybolarak hastanın gevşemesi ve ardından yavaş yavaş kendine gelmesidir. Epilepsili kişi, genellikle bir nöbet geçirdiğinin farkına varır, ancak bu kasılmalı dönemini hatırlamaz. Kendine gelmeye başladığında şaşkın bir haldedir ve kısa bir uykuya dalabilir. Bu çok sık karşılaşılan bir nöbet tipi olmakla birlikte, epilepsi nöbetlerinin başkalarının farkına varamayacağı kadar farklı tipleri de vardır.

Epilepsinin ortaya çıkma nedenleri tam olarak bilinememekle birlikte, nöbetlerin oluşmasını tetikleyebilen faktörler hakkında daha fazla bilgimiz bulunmaktadır.

Epilepsi nöbetinin ortaya çıkmasındaki temel bozukluk, beyin hücrelerinde bulunan elektrik yükünün aniden anormal bir şekilde boşalarak beyne yayılmasıdır. Bu bozukluğa sebep genellikle geçirilmiş bir beyin hasarı (menenjit, başın şiddetli bir biçimde çarpılarak yaralanması, beyin tümörü, geçirilmiş beyin ameliyatı veya ışın tedavisi, vb.) veya ailevi yatkınlığa bağlıdır. Tüm dünyada bulunan yaklaşık 50 milyon epilepsi hastasının neredeyse 40 milyonunda hastalığa sebep olan tam olarak bilinememektedir. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi nöbetleri tetikleyen faktörler ya da durumlar daha iyi bilinmektedir. Epilepsi nöbetleri, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte en sık çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerinde görülür.

Epilepsi her zaman kolayca teşhis edilemeyebilir, çünkü başka beyin hastalıkları ile karışabilir. Aynı şekilde, çok hafif ya da başkaları tarafından kolayca fark edilemeyen nöbetlerle seyreden epilepsi, bazı psikiyatrik hastalıklarla da karışabilir. Bununla birlikte, epilepsiye dair bilgilerimizin artması ve gelişen tıbbi tanı yöntemleri ile bugün artık epilepsi daha kolay ve doğru olarak teşhis edilebilmektedir.

OKU ➤  VIP araçtan dolmuşa!

Epilepsi hastalığının teşhisi ve tedavisi nöroloji uzmanı (nörolog) tarafından yapılır. Ancak, başka bir nedenle başvurduğunuz farklı bir uzman (psikiyatrist, dahiliye uzmanı, beyin cerrahı, çocuk doktoru, vb.) ya da pratisyen hekim veya aile hekimi, epilepsiden şüphelenerek sizi bir nöroloji uzmanına yönlendirebilir.

Yukarıda kısaca tanımlandığı gibi; ani bilinç kaybı, kasılma, bayılma, aniden kısa süreli bir uykuya dalma, tanımlayamadığınız bir sersemlik hissi ve/veya baş dönmesi gibi şikayetleriniz varsa, başvurduğunuz hekim her kim olursa olsun, sizin şikayetlerinizi iyice dinleyecek ve epilepsiden şüphelenmesi durumunda teşhis ve tedavi için sizi bir nöroloji uzmanına yönlendirecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın