PAYLAŞ

Bizim çocukluğumuzda yazlık sinemalar vardı. Ben, İzmir Şirinyer’de büyüdüm. Yaz akşamları sinemaya giderdik. Yazlık sinemalarda yan yana ve arka arkaya dizilmiş tahta sandalyeler vardı. Bir lira verirsen, minder alırdın, altına koyardın ve rahat ederdin. Ben genellikle almaz ve o bir lirayla gazoz içerdim. Çocukluğumda seyrettiğim yabancı filmler arasında Spartaküs, Benhur ve Herkül aklımdan çıkmaz.

Üçü de çok güzel kadınlardı

Bizim semtteki yazlık sinemalarda ve rahmetli teyzemin evininin bulunduğu Eşrefpaşa’daki Şenocak sinemasında genellikle Türk filmleri oynardı. Türkan Şoray’ı, Fatma Girik’i ve Filiz Akın’ı o zaman tanıdım. Yeşilçam filmleri bir kültürdür. Üçü de çok güzel kadınlardı. Türkan Şoray’ın gözleri, Fatma Girik’in mimikleri ve Filiz Akın’ın sarışın güzelliği, çocukluk dönemimizin hep aynaları oldu.

Altı yaşında izlediğim Filiz Akın’ın Akasyalar Açarken filmini unutmam. Daha pek çok film var. Şehvet Uçurumu, Battı Balık, Sahte Nikâh, Aşk Merdiveni, Bekarlık Sultanlıktır, Beyoğlu Piliçleri, Yankesici Kız, Uçurumdaki Kadın, Gurbet Kuşları, Kadın Berberi, Meyhaneci…

Şimdi Filiz Akın nereden aklıma geldi. Instagram’da dolaşırken, çocukluğumun bu efsane sarışın güzelinin yayınladığı bir fotoğrafını gördüm. Anılarım canlandı. Çocukluğumu özledim birden… İşte bu nedenle Filiz Akın’ı bu sayfaya taşıdım.

Şimdi Filiz Akın nereden aklıma geldi. Instagram’da dolaşırken, çocukluğumun bu efsane sarışın güzelinin yayınladığı bir fotoğrafını gördüm. Anılarım canlandı. Çocukluğumu özledim birden… İşte bu nedenle Filiz Akın’ı bu sayfaya taşıdım.

FİLİZ AKIN KİMDİR?

Suna Akın ya da sahne adıyla Filiz Akın 2 Ocak 1943, Ankara doğumlu, Türk oyuncu, yazar, sunucu.

Türk sinemasının asil, modern, kentli ve zarif yüzü olarak sinema tutkunlarının hayranlığını kazanan Filiz Akın, beyaz perdenin Avrupai yüzü, kolejli kızı, sarışın yıldızı olarak da tanınmaktadır.

Filiz Akın, 2 Ocak 1943’te Ankara’da doğdu. Annesi Ankaralı kadın terzisi Habibe Leman Şaşırmaz, babası Afyonlu hakim Bekir Sami Akın’dır. Annesi baba tarafından Arnavut, babası ise anne tarafından Çerkesdir. Annesinin ikinci evliliğinden kızkardeşi Günseli doğdu. Anneannesi olan Halime Hanımın özbabası Atatürk’ün şifrecisi, üveybabası da Atatürk’ün kalem müdürü olup Atatürk kıyafet seçiminde zevkine güvendiği için zaman zaman Halime Hanımın fikrini alırdı. Filiz Akın 3 yaşına kadar babası hakim Sami Beyin görev yaptığı Beypazarı’nda yaşadı. 5.5 yaşında ilkokula başladı. İlköğrenimini Ankara, Kızılay’da bulunan Sarar İlkokulu’nda tamamladı. 7 yaşındayken annesi ile babası ayrıldı.

OKU ➤  Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'ten önemli evlilik açıklaması!

Filiz Akın ortaokul ve liseyi Ankara Koleji’nde yatılı ve burslu okudu. Okulda resimleri ve kompozisyonları ile çeşitli ödüller aldı. Tüm sınıfları başarı ile geçti, öğretmenleri tarafından ideal öğrenci olarak gösterildi. Okulda en bilinen özelliği çok iyi taklit yapmasıydı.[16] 1960 Haziranında kolejden mezun oldu.[15] Koleji bitirdikten sonra American Export Lines isimli New York merkezli seyahat şirketinin Ankara acenteliğinde çalışmaya başladı. 2 yıl çalıştığı bu şirketin deniz kısmının şefi oldu. İyi derecede İngilizce ve Fransızca öğrendi, ayrıca İtalyanca öğrenmeye çalıştı.[ Diğer yandan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde devam mecburiyeti olmayan Arkeoloji Bölümünde bir dönem okudu.

Filiz Akın, lise arkadaşı Oya San’ın annesinin ısrarı ile Artist mecmuasının düzenlediği yarışmaya resmini gönderdi ve 1962 yılında birinci oldu. Ancak ödülün kendisine Akasyalar Açarken filminde oynarsa verileceği söylenince vazgeçti. Dergi yöneticileri ve filmciler kendisini ikna etmek için İstanbul’dan Ankara’ya geldiler ancak ikna olmadı. Fakat Memduh Ün de Ankara’ya kadar gelip ısrar edince kabul etti. İşi ve üniversiteyi bırakıp annesiyle birlikte İstanbul’a geldi. Kendisine yardımcı olan derginin yöneticilerine ve Memduh Ün’e güven duyması sinemaya başlamasına yardımcı oldu. Anlaşmayı imzaladı ve 1962 yılında ilk filmi olan “Akasyalar Açarken”i Göksel Arsoy’la birlikte çektikten sonra prodüktörler kendisine bütün yılını dolduran bir program hazırladılar.

Umutsuzlar, Ankara Ekspresi, Utanç, Dağlar Kızı Reyhan ve Yankesici Kız Hacer serisi kendisinin en çok etkilendiği filmleri arasındadır. 1971 yılında Ankara Ekspresi filmi ile 8. Altın Portakal Film Festivali en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Mayıs,1962 ile Eylül,1972 arasında 105 film çevirdi. Kariyerinde toplam 116 film çeviren Filiz Akın 1975 yılında sinemayı bıraktı. Sinema oyuncuları Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik ile birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir.

OKU ➤  Özge Borak'ın Van Damme sevdası!

1965 yılında ilk eşi Türker İnanoğlu ile olan evliliğinden oğlu İlker doğdu. Bu dönemde aile Topağacı semtindeki evlerinde yaşadı. 1964 yılında evlendiği Türker İnanoğlu ile evliliği 10 yıl sürdü, çift 1974’te ayrıldı.

Filiz Akın, 11 yıl Paris’in Neuilly ve Bougival semtlerinde, 4 yıl Paris sefaretinde olmak üzere toplam 15 yıl Fransa’da yaşadı.

1982 yılında Bubi Rubinstein ile evlendi. 11 yıl evli kalan çift 1993 yılında ayrıldı.

Mayıs,1994’te dönemin MİT müsteşarı Sönmez Köksal ile Ankara’da evlendi. Evlenince Ankara’ya taşındılar. Çiftin nikah şahitliklerini dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptı.

Eşi Sönmez Köksal’ın Şubat,1998’te Paris Büyükelçisi olarak görevlendirilmesiyle Filiz Akın resmen Paris Sefiresi oldu ve 4 yıl Paris sefaretinde bulundu. Paris’te Türkiye’yi tanıtmak amacıyla düzenlenen La Fayette’deki Türk-Osmanlı ürünleri standı, Bagatelle bahçelerindeki Lale Parkı ve Türk ressamları sergisi, Versailles’daki büyük sergi gibi etkinliklerde gösterdiği özen ve çabaları ile bir kültür elçisi olan Filiz Akın ayrıca kültürüyle, zerafetiyle Fransızları etkiledi.

2002 yılında bir çeşit burun ve ağız arkası (nazofarenks) kanserine yakalandığını öğrendi. Teksas Üniversitesi’ne bağlı MD Anderson Kanser Merkezi’nde tedavi oldu ve kanseri yendi.

2004-2007 yılları arasında Sabah Gazetesi’nde köşe yazıları yayınlandı.

2005 yılında Türkiye Meme Vakfı yararına, kansere karşı destek amaçlı “sarı bilezik” kampanyasını başlattı, 1 milyon adet bilezik satıldı.

2005 yılında toplumda kansere olan farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen ve Hacettepe Üniversitesi Umut Evi projesi yararına düzenlenen “mavi bilezik” kampanyasının tanıtımına destek verdi.

OKU ➤  Ustalardan ders alıyor

Onursal Başkanlığını yaptığı merkezi Amerika’da olan Starkey İşitme Vakfı’nın Türkiye kolu EMÖV Vakfı ile “Türkiye’de İşitmeyen Kalmasın” projelerine 2007’den itibaren destek oldu.

2006 yılında Beypazarı’nda 3 yaşına kadar yaşadığı konağın bulunduğu sokağa belediye meclisi tarafından “Filiz Akın Sokak” ismi verildi.

2008 yılında Kanal 1 televizyonunda “Filiz Akın’la Sohbetler” programını sundu.

2009 yılında Habertürk TV’de “Filiz Akın’la Hafta Sonu Sohbetleri” programını sundu.

2013 Kasım ayında üçüncü kitabı Lezzete Merhaba’nın imza günü için 32.Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda sevenleriyle buluştu.

Filiz Akın, TED Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın