PAYLAŞ

Çin’in Zhangjiajie bölgesinde yer alan Tianmen Dağı’na cam zeminli yürüyüş yolu yapıldı.

Ziyaretçi akınına uğrayan camdan seyir yolu, 100 metre uzunluğunda ve 1.6 metre genişliğinde. Kıvrılarak kayalıkların etrafında dolaştıracak şekilde yapılan dizayna ’99 dönüşlü yol’ adı verildi. Yeni gezinti yolu, dağa daha önce yapılan iki benzeriyle de birleşiyor ve cesur turistlere sıradışı bir deneyim yaşatıyor.

Tiananmen Meydanı, Ming ve Qing hanedanları döneminde yasak şehre ana girişi oluştururdu. 1417’de inşa edilen meydana, ilk olarak Cheng Tian Man adı verildi, bu isim imparatorların, ülkeyi yönetirken cennetin emrine uyduğunu ifade etmekteydi. İki kez yangın ile zarar gördü, ve Qing hanedanı esnasında 1651’de tekrar inşa edildi, ve Tiananmen olarak yeniden isim verildi. Aynı zamanda “Ulusun kapısı” olarak da anılır.

Tiananmen Meydanı, Pekin’in tam göbeğindedir. Kuzeyden güneye 800 metre, doğudan batıya 500 metre, toplamda 440.000 metrekare genişliğe sahiptir ve içine bir milyon insan sığabilir. Günümüz şehirlerindeki en büyük şehir meydanı burasıdır. Feodal dönemde meydan, “Yasak Şehir”in dışında imparatorluğa ait bir meydandı. Meydana doğu, batı ve güney taraflarından duvarlar örülerek sıradan halk engellenmiştir. 1958’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10. yıldönümünü kutlamak için Tiananmen Meydanı’nı dizayn etmek için 1000’den fazla tasarımcı yarıştı. Meydan, bugünkü haline gelene kadar çeşitli dönüşümlere maruz kalmıştır.

TİANANMEN KATLİAMI

1989 Tiananmen Meydanı Olayları (Tiananmen Katliamı olarak da bilinir, Çin’de ise 4 Haziran Vakası ya da aynı anlama gelecek şekilde Altı – Dört olarak anılır), Çin Halk Cumhuriyeti’nde (ÇHC) 1989 yılının 15 Nisan’ı ve 4 Haziran’ı arasında meydana gelen; öğrencilerin, aydınların ve işçilerin önderliğinde gerçekleşen gösterileri ve ardından yaşananları ifade eder. Gösterilerin odak noktası Pekin’de Tiananmen Meydanı idi, bununla birlikte göreceli olarak daha yumuşak gösterilerin gerçekleştiği Şangay gibi, Çin’in diğer şehirlerinde de kitlesel protestolar oldu.

OKU ➤  Zehra Çilingiroğlu oyunu eve götürüyordu

Pekin’de protestolar ÇHC hükümeti tarafından kanlı bir şekilde bastırıldı ve pek çok sivil yaşamını yitirdi. Ölü sayısı ÇHC’nin resmi kaynaklarına göre 200 – 300 arası, Çinli öğrenci örgütlerine ve Çin Kızılhaç’ına göre ise 2000 – 3000 arasındaydı. Bununla birlikte Çin Hükümeti’nin pek çok bağımsız kaynak tarafından da doğrulanan iddiasına göre ölümlerin önemli bir kesimi meydanda değil, meydana çıkan sokaklarda oldu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın