PAYLAŞ

Bu taciz olayı Vefa Lisesi’ne yakışmadı! İstanbul’da Vefa Lisesi’nin kız pansiyonu ve Boğaziçi Üniversitesi yurdunda kalan kız öğrencilere cinsel içerikli hareketlerde bulunan Hüseyin B. ile Murat U. hakkında dava açıldı.

İstanbul Fatih’te bulunan Vefa Lisesi’ne bağlı kız pansiyonunun önünde geçtiğimiz günlerde cinsel taciz olayı yaşandı.

Tacizin tekrarlanmasının ardından 18 yaşından küçük mağdurlar, durumu pansiyon görevlilerine iletti.

YETKİLİ DE GÖRDÜ

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, olayı kendi gözleriyle gören pansiyonun müdür yardımcısı Banu Dergin polise başvurdu.

Dergin’in şikayetiyle başlayan soruşturma sonunda güvenlik kamerası görüntülerinden kimliği teşhis edilen Hüseyin B. hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede 38 yaşındaki Hüseyin B.’nin öğrencilerin konakladığı pansiyon binası önüne gelerek, cinsel taciz içerikli hareketlerde bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

İstanbul Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında mağdur öğrencilerin ifadesine başvuruldu.

Mağdur öğrenciler, yaşadıkları tacizi savcı karşısında anlattı. Yürütülen soruşturma sonunda, 18 yaşından küçük mağdur öğrencilere karşı teşhir suretiyle cinsel tacizde bulunan Hüseyin B. hakkında dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, tacize maruz kalan mağdurların öğrenci olması ve yaşlarının küçük olması nedeniyle mahkeme aşamasında, Hüseyin B. ile yüz yüze gelmemeleri, dava aşamasında incinmemeleri ve teşhir olmamaları amacıyla öğrenciler davada müşteki olarak yer almadı.

Dava ilerleyen günlerde görülecek.

GÜVENLİĞİ TEHDİT ETTİ

Boğaziçi Üniversitesi’nde ise 2 kız öğrenciyi yurdun camı önünde cinsel hareketler sergileyerek taciz eden ve yurt güvenliğini tehdit eden Murat U. hakkında dava açıldı.

OKU ➤  Viyolonsel ve kemanın genç yıldızları Millî Reasürans'ta parlıyor!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca düzenlenen iddianameye göre olay şöyle yaşandı: 35 yaşındaki Murat U. Boğaziçi Üniversitesi yurdunun camı önünde 2 kız öğrenciyi cinsel hareketlerle ve izleyerek taciz etti.

Bunun üzerine güvenlik görevlilerince uyarılan Murat U., görevlileri bıçakla tehdit ederek hakaretlerde bulundu.

İstanbul Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında mağdur öğrencilerin ve güvenlik görevlilerinin ifadesine başvuruldu.

Mağdurlar Murat U.’dan şikayetçi oldu. Şüpheli Murat U. ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. Murat U. hakkında ‘cinsel taciz’, ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’, ‘silahla tehdit’ ve ‘hakaret’ suçu kapsamında dava açıldı.

Şüpheli ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Vefa Lisesi 1872 yılında kurulan ve Anadolu lisesi statüsünde eğitim veren okul, Türkiye’de ilk Türkçe eğitim yapan lise olma özelliğini taşıyor. Vefa Lisesi, bugün Eminönü Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan binada “Dersaadet İdadi-i Mülkiye-i Şâhâne” adıyla öğretime başladı. 1881 yılında okul, Maarif Nezareti’nce satın alınan Mütercim Rüştü Paşa’ya ait üç katlı konağa taşındı ve İstanbul’un Türkçe eğitim veren ilk mülkiye idadisi olarak eğitim ve öğretime devam etti. Bu arada ismi bulunduğu semtin adını alarak “Vefa İdadisi” oldu. 1908 yılında ise ismi “Vefa Sultanisi”ne çevrildi. 1910’da İstanbul’daki büyük yangın sonrası Vezneciler’deki Saffet Paşa Konağı’na taşındı. 1912 yılında Balkan Savaşı sırasında birçok öğrenci ve öğretmen gönüllü olarak cepheye gitti ve geri dönmedi. Bu sırada Mütercim Rüştü Paşa Konağı Hilâl-i Ahmer (Kızılay) Hastanesi olarak kullanıldı ve okul geçici olarak önce Cağaloğlu’ndaki Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin bulunduğu binaya, daha sonra Cağaloğlu Anadolu Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu binaya taşındı. 1917’de ise tekrar Mütercim Rüştü Paşa Konağı’na dönüldü ve 1924’te okul “Vefa Lisesi” ismini aldı. Bir sene sonra okulun lise kısmı kapatıldı ve Kadırga’da bir binaya taşınarak “Vefa Orta Mektebi” adıyla öğretimine devam etti. Ancak mezunlarının ısrarlı çalışmaları sonucu lise kısmı tekrar açıldı ve okul tekrar eski binasına bir daha geri dönmemek üzere taşındı. 1958 yılında “Vefa Lisesi” bünyesinde İstanbul’un ilk akşam lisesi açıldı. Bu okul, 1976 yılından sonra sırasıyla Pertevniyal Lisesi, Şehremini Lisesi, Vatan Lisesi ve Davutpaşa Lisesi’ne nakledildi. 1959 yılında ise okulda yatılılık uygulaması başladı ve pansiyona erkek öğrenci alındı. 12 Eylül 1980’den sonra pansiyona kız öğrenci de alınmaya başlandı. 1990’da okul bünyesinde İngilizce eğitim veren “Vefa Anadolu Lisesi” açıldı, 1995’te ise okul tamamen Anadolu Lisesi statüsüne kavuştu. 2001 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulun adı, tarihi adı olan “Vefa Lisesi”ne dönüştürüldü. 2006’da ise İstanbul’da 1 yıl hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl lise eğitimi veren 6 liseden biri oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın