PAYLAŞ

Bob Ross’un resim arşivi yayınlandı

Uzun yıllar TRT’de yayınlanan “Resim Sevinci” adlı programla sevilen ressam Bob Ross’un 403 tablosunun internet ortamındaki arşivi yayınlandı.

“Resim Sevinci” adlı programıyla resim yapmayı sevdiren ABD’li ressam Bob Ross’un resim arşivi herkese açıldı. Ross’un büyük bir hayranı olan yazılımcı Felix Auster’ın hazırladığı ‘Two Inch Brush’ (İki İnçlik Fırça) adlı sitede, sanatçının 11 yıl süren programda yaptığı resimler arşivlendi.

Bob Ross’un 403 resminin yanı sıra kullandığı renkler ve araçların açıklamalarının da yer aldığı sitede ayrıca programın videolarını da izlemek mümkün.

Ross’un, uzun yıllar TRT’de de yayınlanan programında, 31 bölümde toplam 1200 resim tamamladığı, bu resimlerin daha sonra, programın yayınlandığı PBS kanalının tüm ABD’deki ofislerine dağıtıldığı ve müzayedelerde satıldığı belirtildi.

1995 yılında, 52 yaşındayken lenf bezi kanseri sebebiyle hayatını kaybeden Ross’un program dışında 28 bin resmi bulunuyor.

Bob Ross kimdir?

Bob Norman Ross (29 Ekim 1942; Daytona Sahili, Florida, ABD – 4 Temmuz 1995; Yeni Smyrna Sahili, Florida, ABD), Amerika Birleşik Devletleri’nden ressam ve televizyoncu.

Bob Ross, yarım saat içinde doğa resimleri yaptığı, uzun yıllar devam eden Resim Sevinci programıyla tanınmıştır. Özgün adı “The Joy of Painting” olan bu program, Türkiye’de de TRT 2’de yayımlanmıştır.

Ressam, yakalandığı lenf bezi kanseri nedeniyle, 1995’te hayatını kaybetmiştir. Hazırladığı televizyon programları hâlâ dünya genelinde yayımlanmaktadır.

OKU ➤  Murat Dalkılıç'tan ayrılık iddialarına yanıt!

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın