PAYLAŞ

Biray Dalkıran objektiflerden kaçamadı! ‘Araf’, ‘Kanıt’, ‘Seni Seviyorum Adamım’ gibi bir çok önemli sinema projesinin yönetmeni Biray Dalkıran, önceki gece Taksim sokaklarında esmer bir güzelle görüntülendi.

Biray Dalkıran objektiflerden kaçamadı! Yaklaşık üç yıllık eşi Buse Dalkıran’la boşanma aşamasında olan yönetmen Biray Dalkıran, esmer bir güzelle el ele görüntülendi.

Biray Dalkıran objektiflerden kaçamadı!

Biray Dalkıran objektiflerden kaçamadı!
Biray Dalkıran objektiflerden kaçamadı!

Biray Dalkıran, eşi Buse Dalkıran’a boşanma davası açmış ve evini terk etmişti. Buse Dalkıran ise “Evi terk eden Biray Dalkıran kredi kartlarımı kapatarak parasız, aç, susuz hayat arkadaşı değil, adeta bir işçisi olarak görmüştür. Sürekli hesap sormuş ve bana kaba kuvvet uygulamıştır” sözleriyle, eşini suçlamıştı.

Lisans ve Yüksek lisans eğitimini Beykent Üniversitesi Sinema TV bölümünde tamamladı. Marmara Üniversitesi Radyo TV bölümünde Doktora eğitimi almıştır. 2003 ve 2004 yıllarında İstanbul Üniversitesi iletişim bölümünde reklam ve sinema tv dersleri, BSF akademi de yönetmenlik dersleri verdi.

Öğrencilik zamanında yaptığı kısa filmlerle Altın Portakal (Mansiyon), San-Fransisco, Ziff 2001, Afo, Avşa, Ankara, vb… film festivalleri gibi birçok festivallere katıldı ve ödüllerle döndü.

Şu ana kadar sekiz adet uzun metraj sinema filminin yönetmenliğini yaptı. Bunlardan ilki olan Araf korku türünde olup Türkiye’de hatırı sayılır bir gişe başarısı kazandı. Aynı film Amerikan şirketi “Path Finder Pictures” tarafından Amerika’ya ve dünyaya “The Abortion” adı altında dağıtıldı. Bu özelliğe sahip ilk Türk korku filmi oldu.

OKU ➤  Survivor 2017'ye veda eden isim!

Bir ilk de Antalya Altın portakal film festivaline Kabul edilen ve yarışma kategorisinde yer alan ilk ve tek korku filmi olmasıyla akıllarda kaldı.

Arkasından çektiği Cennet; Macaristan, Çin, Amerika, İtalya, İsrail ve yurdumuzdaki birçok festival katıldı ve ödüller aldı. Masalsı anlatım ve görsel efektleriyle büyük beğeni kazandı.

Üçüncü uzun metraj sinema filmi olan “Cehennem 3D” yine korku türünde olup Türkiye’nin ilk 3D sinema filmi olma özelliğini de taşımaktadır.

2012 yılında vizyona giren “Bana Bir Soygun Yaz” adlı komedi filminin yönetmenliğini yapmıştır.

28 Mart 2014 de vizyona giren “Peri Masalı” ve 4 Nisan 2014 de vizyona giren “Meleklerin Mucizesi” sinema filmlerinin yönetmenliğini yapmıştır.

2014 yılında Kıbrıs da çekilen bir aşk hikayesini anlatan “Seni Seviyorum Adamım” sinema filmini çekmiştir. Son zamanlarda ise 2015 yılının en komik filmi olacak olan “Eski Sevgiliyi Unutmanın 10 Yolu” sinema filmini yönetmiştir.

2008 yılında aksiyon ve dram dozu çok yüksek bir dizi olan “Gazi”nin 7.,8.,9.,10. ve 11. bölümlerini yönetti. Aksiyon planlarının çekimleri birçok internet sitesinde övgüyle bahsedildi ve iyi reytingler aldı.

Son olarak Kanal D’de 100.bölümü yayınlanmış olan “Kanıt” adlı criminal dizinin yönetmenliğini yapmıştır.

Reklam Kökenli olan Biray Dalkıran 2008’de çektiği “Son Balo Vals ve Zeybek” adlı canlandırma belgeseliyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden önce katıldığı son baloyu beyaz perdeye taşımıştır.

OKU ➤  Ameliyat Olmak İçin 10 Kilo Almış

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın