PAYLAŞ

Bir ‘Koltuk’ta kaç karpuz?

‘Halvet-i Ruhiye’ isimli şiir kitabını çıkarmaya hazırlanan Zeynep Koltuk, bir yandan da yeni tiyatro oyununun çalışmalarına devam ediyor. Oyuncu, “Kendimi tam anlamıyla sanata adadım” dedi.

‘Kod Adı:Kaos’, ‘Adanalı’, ‘Behzat Ç.’, ‘Aramızda Kalsın’ ve ‘Ezra’ dizilerinde izlediğimiz Zeynep Koltuk, oyunculukta 12 yılı geride bıraktığını söylüyor. Koltuk’la ekran serüveninden yeni projelerine kadar her şeyi konuştuk.

Bilkent Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler okumuşsunuz. Neden oyunculuğu tercih ettiniz?

Lise sona kadar tiyatro kulüplerindeydim. Annem, “Kolunda bir altın bilezik olsun” diye ısrar etti. Mezun olunca tek aşkım oyunculuk için yine Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girdim. 2013’te birincilikle bitirdim.

“Beni keşfeden Fikri Sağlar” demişsiniz…

Evet, yan komşumuzdu. İlk işim yapımcısı olduğu ‘Kod Adı:Kaos’taki Rüya karakteriydi. Sonra ‘Bizim Evin Halleri’, ‘Adanalı’, ‘Behzat Ç.’ ve ‘Aramızda Kalsın’ dizilerinde oynadım. Bir yandan diziler, bir yandan oyunlar yıllar akıp gitti. Oyunculukta bu sene 12’nci yılım.

Yıllardır ekrandasınız, ön plana çıkamadığınızı düşünüyor musunuz?

Alkış, izleyicinin tepkisini duymak, tabii ki çok hoş ama ben kendi tatminimi yaşadım. Çok iyi isimlerle, iyi projelerde rol aldım.

‘Ezra’nın kısa sürede kaldırılması üzdü mü?

İkinci bölümde kaldırıldı maalesef. Üzücü oluyor tabii. Şu an seçici davranmaya gayret ediyorum. Kafamdaki ‘o rol’ olmadan, “Evet” demek istemiyorum.

Yakında şiir kitabınız çıkacak… Bu merak nasıl başladı?

Yıllardır şiir yazıyorum. Sonunda kitap haline getirdim ve basılması için uğraşıyorum.

OKU ➤  DJ Hasan Köseoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

Adı ‘Halvet-i Ruhiye’. Ruhu ve bedeni tecavüze uğramış tüm kadınlara ithafen yazdım. Özellikle de Özgecan Aslan için. Bu olay beni o kadar derinden etkiledi ki, rolüm de mağduriyete uğramış kadınları temsil etsin istiyorum.

Başkent İletişim Akademisi’de öğretmenlik de yapıyorsunuz.

Öğretirken bir yandan tazeleniyorsunuz. O da oyunculuk kadar tatmin ediyor. Bir yandan da müzisyen arkadaşım Orçun Orçunsel’le George Sand ve Chopin dinletisini hazırladık. Fırsat buldukça oyunculuk, ses nefes ve combat konusunda kurslara gidiyorum. Özellikle sanat konusunda öğrenmenin sonu yok. “Bizi sanat kurtaracak” mantığından hiç çıkmadım. Kendimi tam anlamıyla sanata adadım diyebilirim.

‘Aşka yeniden inandım’

‘Hassas Katliam’ adlı oyununuzdan bahseder misiniz?

Konservatuvardan sınıf arkadaşım Ahmet Ayaz Yılmaz, bir oyun bulduğunu söyledi. Okur okumaz aşık oldum ve hemen çevirmeye başladım. Yönetmenimiz Enginay Gültekin ve koreografımız Candaş Baş’la hummalı bir sürece girdik. Terör saldırısı sonrası evlatlarını kaybeden bir çiftin, acıyla değişik şekillerde başetme mücadelesini anlatıyor.

Oyuncu Tolga Tekin’le boşandınız. Yeniden evlenmeyi, anne olmayı düşünüyor musunuz?

Bir süre değil evliliğe, aşka bile küsmedim desem yalan olur. Ama son iki yıldır beni aşka yeniden inandıran, evliliğe tekrar sıcak bakmamı sağlayan biri var hayatımda. O yüzden hayırlısı.

Senem Aydın – Milliyet Cadde

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın