PAYLAŞ

Bal gibi saf kalın, hayatınıza hile katmayın! Ahmet Bağran Aksoy – Bal Uzmanı

Arılar ve peteklerinde biriktirdikleri bal, asırlardır insanlara her anlamda hizmet eder. Arıların ve ürettikleri şifa kaynağı balın başına insanlar yüzünden gelmedik kalmamıştır, itibarı acımasızca zedelenmiştir ama başta ‘Ana Kraliçe’ ve ‘Arı Beyi’ olmak üzere işçi arılar, hiçbir zaman asla karakterlerinden ödün vermemiştir.

Bal, yaraya merhem, cilde krem, birçok bilge karakterin vazgeçilmez gıdası ve şifası olmuştur.

Çocuklarınızın sağlıklı bir birey olmalarını istiyorsanız balla besleyin, balla büyütün çocuklarınızı.

Bal yedirin onlara ama gerçek bal olsun.

Sporcuysanız, limitlerinizi zorlayarak mucize rekorlara imza atmak istiyorsanız, kendinizi dinç tutmak  istiyorsanız, işinizde beynen ve bedenen yorgun düşüyorsanız, hastaysanız, sağlıklı kalmak istiyorsanız, daha enerjik olmak istiyorsanız, hatta ve hatta yaşlanmak istemiyorsanız her sabah  kahvaltıdan önce ve yatmadan önce, bir kaşık bal atın ağzınıza…
Bal, sağlığa olan olumlu ve destekleyici etkileriyle doğal ilaç olarak da kullanılan mucize bir üründür.

Raw denilen yani ham olanını bulabilirseniz demeyin keyfinize.

Biz, yıllardır bal üretiyoruz ve sadece kendi butik mağazalarımızda satıyoruz. Balın Allah tarafından insanlara mucize bir besin olarak gönderildiğini bildiğimiz için, dağlarda, bayırlarda, börtü böceklerin arasında, arı vızıltılarının içinde koşup duruyoruz, hem de keyifle.

Arılar bizi, biz arıları tanıyoruz. Aslında kendilerinin besin ihtiyacı için biriktirdikleri balları peteklerinden toplarken, arıların bizi neden sokmadığını da biliyoruz. Arılar da biliyorlar ki, Allah onları ‘insanlık’ için dünyaya getirdi. Bu nedenle biz arıcılar, onlarla arkadaşız, dostuz. Onlara ihanet etmiyoruz. Bir yandan sahte bal üretenlerle savaşıyoruz. Biz, Türkiye’de, arıların ve ürettikleri ham (raw) katkısız balın savunucusu ve koruyucusu olduk hep.

OKU ➤  Oscar’lar sahiplerini buldu: Törende tarihi skandal !

HONEYCİ’nin Kadıköy Tarihi çarşısındaki bal dükkanına yaz aylarında yüzlerce arı gelir. Nereden, nasıl geldiklerini bilmeyiz. Dükkanımıza gelen doğa dostu insanların raflardaki, tezgahlarımızdaki bal teknelerin üzerinde biriken arılarla adeta konuşmak onlara dokunmak, onları dokunarak sevmek istemeleri yaptığımız işin ayrı bir keyfi.

Bal gibi bir hayat yaşayın, balsız kalmayın.

Niye mi?  Çünkü bal sağlıklı beslenme, insan fizyolojisindeki sistemlerin sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için çok önemli bir üründür.

Bal, arıların çeşitli çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından aldıkları nektar maddesinin, arılardaki bal midesi organı tarafından kimyasal değişime uğramış halidir.

Bal üretimi, oldukça zahmetli bir iştir. Nektarın saf bala çevrilmesiyle oluşan 500 gr. ağırlığındaki bir bal, yaklaşık 17 bin bal arısının, 10 milyon çiçekten nektar toplamasıyla oluşur.

Bir bal arısı, ortalama günde 500 çiçeğe giderek nektar toplar. Bu gezinti ise, ortalama 25 dakika sürer. Bu oranlar hesaplandığında ise, 500 gr. saf bal elde edebilmek için arılar 7 bin iş saati çalışır. Ne kadar meşakkatli bir üretim sistemi olduğunu vurgulama anlamında bu bilgileri paylaşıyorum.

Normal şeker, sindirim sistemindeki değişimden sonra kana karışırken, balda böyle bir işlem gerçekleşmez. Bal direkt olarak çok hızlı bir şekilde kana karışabilen bir besindir. Dolayısıyla vücudun bir günde ihtiyaç duyduğu enerji bir kaşık balda gizlidir.

Ahmet Bağran Aksoy
aaksoy34@gmail.com

www.honeyci.com.tr

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın