PAYLAŞ

‘Gamzeli Güzel’le 30 yıl önce 30 yıl sonra!
Röportaj: Mehmet Sarışın

Bahar Öztan ile 1980’li yıllarda İzmir Fuarı’nda sahne alırken tanıştık. O zamandan bu yana birbirimizi hiç görmedik. Geçtiğimiz hafta bir etkinlikte karşılaştık ve ofise davet ettim. Ertesi gün geldi, bilardo oynadık, sohbet ettik… Ve ortaya bu keyifli röportaj çıktı.

1980’leri yaşayanlar Bahar Öztan’ı iyi çok hatırlarlar

Hani Elidor reklamlarının gamzeli güzelini. Bahar Öztan olarak bilinmezdi o zamanlar. Tek kanallı Türkiye’de TRT yayınlanan şampuan reklamını izleyenler ona ‘Gamzeli Güzel’ derlerdi. Bahar Öztan’ı işte o dönemde Başak Gürsoy keşfetti ve hemen ajansına bağladı. Bahar Öztan birbiri peşi sıra 30 reklam filminde oynadı. 80’lerde fotoroman furyası vardı gazetelerde. Bahar Öztan, Samim Var, Ülkü Erakalın, İrfan Tözüm ve Artun Yeres’in çektiği fotoromanlara oynadı ve artık herkes onu Bahar Öztan olarak tanıdı. Kapadokya’da Barış Manço ile Çarli’nin Melekleri’ni çekti. Arzu Okay ile Gülşan Gürsoy da vardı kadroda.

Bahar Öztan’a hemen Barış Manço’yu sordum:

Nasıl bir insandı Barış Manço?
– Bir birlikte oynarken Lale ile ilk senesiydi. Dolu dolu bir adamdı. Şahsına münhasır derler ya öyle biriydi. Sanatçıydı.

Bahar Öztan 100 filmde oynadı. Evlendi. Yiğit çolak adında bir oğlu oldu. Eşiyle birlikte Bodrum’a yerleşti. Orada bir arkadaşla birlikte Oasis’in karşısında çok özel ve hijyenik bir anaokulu açtı. Arkadaşının kızı kendisinin oğlu vardı ve anaokulunun adını Prens Prenses Anaokulu olarak koydu.
2001 yılında ailecek Amerika’ya gittiler ve Miami’de yaşamaya başladılar.

OKU ➤  Anne kazanıyor çocuklar yiyor

Bahar Öztan 2007 yılında Türkiye’ye döndü. O zamandan bu yana da çok sevdiği İstanbul’da yaşamını sürdürüyor.

İstanbul sizin için ne ifade ediyor?
– Boğaz gibisi var mı? Amerika’dayken çok özlerdim İstanbul’u. Benim için İstanbul, simit ve Boğaz. Her gelenden simit isterdim. Atardım buzluğa, çıkarır çıkarır ısıtıp yerdim.

Sizin döneminizde nasıl filmlerde oynamak isterdiniz?
– Benim zamanımda hiç polisiye film çekilmezdi. Hep isterdim öyle bir filmde oynamayı. Ama kısmet olmadı. Şimdi çok güzel polisiye diziler ve filmler çekiliyor. Şimdiki oyuncular hem imkan, hem kazanç ve hem eğitim açısından çok şanslılar.

İstanbul’a döndükten sonra neler yaptınız?
– Görgüsüzler ve Aşk Kapıyı Çalınca dizilerinde oynadım. Ama reyting kurbanı oldular! TV EM’de Yeşilçam Sokağı adını taşıyan canlı bir program yaptım.

Tek kanal döneminde oynadığınız diziler?
– Serçeler Göç Etmez. Kıbrıs’ta vuruşanlar. Burada mücahit bir kızı oynadım. Sönmüş Ocak’ta başrolleri Aytaç Arman ve Zuhal Olcay ile paylaştım.

Nerelisiniz?
İskenderunlu’yum. Aslan burcuyum. Hemen belli oluyor değil mi? İlkokulu İskenderun’da okuduktan sonra ilecek İstanbul’a taşındık ve o zamandan bu yana İstanbul benim için çok özeldir.

Sevgiliniz var mı?
– Yok. İlişki kolay bir iş değil, çok zor iş. İsterim ama olmuyor işte yapamıyorum.

Nerelerde tatil yapıyorsunuz?
– Bodrum ve Antalya.

İstanbul’da favori mekanlarınız?
– Etiler ve Arnavutköy’ü tercih ediyorum. Etiler’de oturuyorum. Evime yakın yerlerde eğlenmeyi seviyorum.

OKU ➤  Kenan İmirzalıoğlu dizi için zayıfladı!

Sahne deneyiminiz de olmuştu?
– Evet 80’lerde Bülent Ersoy ve Seda Sayan ile birlikte İzmir Fuarı’nda sahneye çıktım. Hoşuma da gitti. Bir müddet bu işi de yaptım. Para kazanıyordum çünkü. Arkadaşlarım Avrupa’ya tatile giderken, ben birikim yapmak adına, üç misli para verdikleri için, gidip Diyarbakır’da program yapıyordum. Har vurup, harman savurmadım. Allah’a şükür, durumum iyi.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın