PAYLAŞ

Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden beslenen inanç ezgilerini, dans ve mitolojik hikâyelerle harmanlayan İnanış Ezgileri müzik grubu, dün sahne aldı.

Doğu ve Batı kökenli enstrümanlar aracılığıyla, yüzyıllardır uyum içinde var olan Anadolu’nun kültürel çeşitliliğine vurgu yapmayı amaçlayan İnanış Ezgileri; hem bağlama, cura, ney, kanun, tambur, erbane gibi geleneksel sazlar hem de piyano, keman, çello, viyola, kontrbas, akustik gitar gibi batı sazlarının yer aldığı grup 25 kişiden oluşuyor.

ŞAMAN DANSI, SEMA, İLAHİLER

İnanış Ezgileri Anadolu İnançları Projesi, 30 Ocak Pazartesi akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahne aldı. Etkinlikte Anadolu’nun binlerce yıllık inançları olan Alevi, Ezidi, Ortodoks/Ermeni, Ortodoks/Rum, Seferad/Yahudi, Sufi, Süryani, Şafii/Kürt ilahileri icra edildi.

Ayrıca şaman dansı, sema, semah olmak üzere 3 bölümde dans gösterisi yapıldı. Eser icraları dışında Anadolu’da yaşamış ve eserleri icra edilen inançlara ve kültürlere ait çeşitli metinlerle (bayramlar, gelenekler, mitolojik veya dinsel hikayeler) bu inançların anlatıları da gerçekleştirildi.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın