PAYLAŞ
Kaz Başı: Kaz demişken kaz başından bahsetmemek olmaz. Her kuzuda sadece 150 gram kadar bulunan özel bir etten yapılan bu yemeğin tadına doyum olmuyor.

Adana’nın damak çatlatan lezzetleri!

Mumbardan şırdana yolunuzu Adana’ya düşürecek doyulmaz lezzetler… Türkiye’nin mutfak kültürüyle ön plana çıkan şehirlerinden Adana damak çatlatan lezzetlere sahip. İşte en çok dikkat çekenleri…

Türkiye’nin en özgün ve en lezzetli mutfaklarından biri Adana’ya ait. Adana mutfağı ülkemizde et ve kebap kültürünün en iyi temsilcilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Medeniyetlerin beşiği olması ile farklı kültürlerden de izler taşıyan Adana mutfağında birbirinden lezzetli yemeklerin yanında baharat kullanımı da yaygın.

Dünyaya nam salmış lezzetleri ile Adana’ya yolunuz düşerse bu damak çatlatan tarifleri mutlaka tadın.

OKU ➤  'Biz seni hak etmek için ne yaptık'

İşte Adana mutfağının öne çıkan yemekleri…

Adana Kebap
Koyun etinden yapılan Adana kebap, kuyruk yağı ve kırmızı biber ile harmanlanıyor. Sumak, yeşillik ve salata ile servis edilen Adana kebap mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında.

Yüksük Çorbası
Mantı çorbası olarak da bilinen bu enfes çorba, mantı, nar ekşisi, biber salçası ve nane ile birlikte harmanlanarak hazırlanıyor.

Analı Kızlı
Analı kuzulu olarak da bilinen bu yöresel yemek, kıyma ve bulgurun hamur şekline getirilerek içerisine kıyma gibi malzemeler konulması ile elde edilir. Bu top hamurların içerisine misket köfte veya küçük hamur topları da ilave edilerek salça içerisinde pişirilir ve servis edilir.

Bici Bici
Bahar ve yaz aylarında Adana yöresinde sevilerek tüketilen tatlıların başında gelen bici bici, şerbet, nişasta ve pudra şekeri ile rendelenmiş buz karışımından oluşuyor. Serinletici bir tatlı olan bici bici, Adana dışında Akdeniz bölgelerine de yayılmış bir tarif olarak dikkat çekiyor.

Lahmacun
Ünü dünya sınırlarını aşmış olan lahmacun Adana’nın damak çatlatan lezzetlerinden. Diğer yörelere kıyasla daha dolgun bir hamurla hazırlanan lahmacun bol kıyması ile sizi baştan çıkarabilir.

Sarı Burma
“En sevdiğim tatlı baklava” mı dediniz? O zaman siz hiç sarı burma yemediniz. Cevizle hamurun en güzel birlikteliği…

Şırdan
Adana’da çokça tüketilen şırdan sakatat yemeklerinin en sevilenleri arasında. Kuzunun mide kısmından hazırlanan ve içine pirinç doldurulan bu dolma tipi yemek Adana’nın medar-ı iftiharlarından biri.

OKU ➤  'Çoğu Gitti Azı Kaldı Kıymetlim'

Kırkkat
Şırdan benzeri bir başka sakatat yemeği olan kırkkatın ne olduğu aslında adından da anlaşılabiliyor. Yine bir tür dolma ama hayvanın sarıldığı bölgesi daha kalın olduğu için şırdana nazaran biraz daha sert oluyor.

Mumbar Dolması
Kuzunun bağırsaklarının içi doldurularak elde edilen bu nefis dolma maydanoz, domates ve soğan gibi lezzetlerin karıştırarak dolmanın içerisine konulması ile yapılıyor.

Kaynar
Bir nevi lohusa şerbeti olan kaynarı kış aylarında hastayken içtiğinizde ‘dipçik gibi’ olabilirsiniz, öyle de şifalıdır. Aklınızın bir köşesinde olsun.

Misis Ayranı
Kebabın yanında en iyi ne gider? Tabii ki ayran! Hele ki böyle krema gibi kıvamlısı olursa…

Kedi Batmaz
Mısır unu, süt kaymağı, ceviz, kaz ciğeri… Bu dördü bir araya gelir de ortaya kötü bir sonuç çıkabilir mi? Bu arada Bolu mutfağında da bu isimde bir yemeğimiz olduğunu hatırlatalım.

Kaz Başı
Kaz demişken kaz başından bahsetmemek olmaz. Her kuzuda sadece 150 gram kadar bulunan özel bir etten yapılan bu yemeğin tadına doyum olmuyor.

İçli Köfte
İçli köftenin sahibi çoktur ama Adana’nınki haşlama oluşuyla diğerlerinden ayrılır. Hele şöyle ısırdığında yağı damladı mıydı…

Fellah Köftesi
İncecik bulgurun salçalı sos, baharat ve sarımsakla doyumsuz beraberliği… Üzerine de ince kıyılmış maydanozu gezdirince, bir tabak yetmez olur.

Kamhi Çorbası
Bazı yörelerde yapılan keşkeğe benzeyen bu çorba, özel günlerin vazgeçilmez ritüelidir. Dövme buğday ve et kazanda uzun uzun pişirilir. Ortaya çıkan lezzet tarifsizdir.

OKU ➤  Gülse’yi Uyardılar: “Naz Elmas hayatının hatası olur”

Aşlama
Meyan kökünden yapılan bir değişik içecektir. Özellikle yaz aylarında Adana’nın sıcağını kesmeye birebirdir.

Karakuş Tatlısı
Hamurun içine cevizi sarmışlar, sonra da bol yağda haşlamışlar. Üzerine de cısss diye soğuk şerbeti boşaltmışlar. Eh bu kadar yedikten sonra bir tatlıyı hak ettik değil mi?

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın