PAYLAŞ

Türkiye Hastanesi BİOMEDİKAL UZMANI Halil İbrahim Karatürk 3 Boyutlu yazıcı hakkında şu ifadelerde bulundu.

Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi mücevher, aksesuar, ayakkabı tasarımında, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi bilgi sistemlerinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Bizim 3 boyutlu yazıcıyı hastanemize almamızın ilk sebebi tıbbi cihazların kırılan parçalarını dışa bağımlı olmadan tekrar üretimini sağlamaktı biraz öncede bahsettiğim gibi bu teknoloji bizimde hayal gücümüzü geliştirerek bilgisayarlı tomografi datalarını ve 4 boyutlu ultrasond cihazların datalarını 3 boyutlu yazabilir miyiz düşüncesini getirdi aklımıza böylelikle bununla ilgili bir yazılım geliştirmeye çalıştık ve sonunda da başarılı olduk.

Şuan anne adaylarına bebekleri doğmadan önceki maketlerine dokunmasına hissetmesine olanak sağlıyoruz. Karatürk ayrıca Anne adayları hastanemize gelip 2. Düzey ultrasound yaptırdıkları zaman dilerlerse 3 boyutlu maketini de verebiliyoruz. Sadece bir kriterimiz var gebelik zamanı 20 ila 30 haftayı mümkün ise geçmemesi gerekiyor sebebi ise 20 haftadan küçük olan anne karnındaki bebeklerin yüz hatları daha belirgin olmadığından dolayı aldığımız görüntüler çok sağlıklı görüntüler olmuyor keza 30 hafta üstü bebeklerde ise anne karnındaki sıvı azaldığından ve bebeğin kafası büyüdüğü için görüntü almakta zorlanıyoruz.
Burada önemli olan anneler bebeklerinin gelişimini çok rahatlıkla görüp ömür boyu saklayabilecekleri bir maket ile hastanemizden ayrılabiliyor dedi.
OKU ➤  Fenerbahçe dünyada bir ilki başardı!

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın