PAYLAŞ

15 Temmuz’un kahramanları nasıl eğitiliyor? 

15 Temmuz’un kahramanları nasıl eğitiliyor? FETÖ’nün hain darbe girişiminde 44 şehit veren Polis Özel Harekât’ın Ankara Gölbaşı’ndaki eğitimi parmak ısırtıyor.

35 YIL önce kurulan Polis Özel Harekât (PÖH), terörle mücadelenin en önemli güvenlik unsurlarından biri olarak öne çıkıyor.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında kuşatılan MİT, Genelkurmay ile Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurumunu kurtarmak için harekete geçen PÖH, F-16’larla vuruldu ve 44 şehit verdi.

15 bine yakın personeliyle özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan terör olaylarına müdahale eden PÖH, hendek operasyonlarında da kritik bir rol üstlendi.

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında en büyük can kaybı, Polis Özel Harekât’ta verildi.

Jandarma Genel Komutanlığı, TRT ve Zırhlı Birlikler Komutanlığı’ndaki darbecileri etkisiz hale getirmek için silah ve teçhizatlarını kuşanıp Kobra ve Akrep’lere binmek üzere Gölbaşı’ndaki kampusun nizamiyesinde toplanan Özel Harekâtçılar, 2 adet F-16’dan ateşlenen füzelerle katledildi.

Bir imam ve çeşitli rütbelerdeki 44 Özel Harekât polisi, hain saldırıda şehit oldu.

Gazete Habertürk’ten Helin Şahin’in haberine göre PÖH’ün Ankara Gölbaşı’ndaki kampusunda ilk olarak TÜBİTAK tarafından oluşturulan özel eğitim odasında eğitim alan personel, daha sonra araziye çıkıyor.

15 Temmuz’un kahramanları nasıl eğitiliyor? FETÖ’nün hain darbe girişiminde 44 şehit veren Polis Özel Harekât’ın Ankara Gölbaşı’ndaki eğitimi parmak ısırtıyor.

Terörist grupla karşılaşılması halinde nasıl hareket edileceğine dair verilen arazi eğitiminde yeşil kıyafet giyenler, “kötü adamlar” yani olası teröristler olarak tanımlanıyor.

OKU ➤  Ali Develi ile İpek Özmen evlendi

Siyah kıyafetli olanlarsa Özel Harekât polisi, yani “iyi adamlar”… Köpek eğitim uzmanları, gri ve kabarık kıyafet giyiyor.

Tam donanımlı teknik kıyafet giyenler, olası çatışmalarda gelebilecek kurşunlara karşı eğitim veren uzman kişilerden oluşuyor.

PÖH personeli, yaklaşık 4 ay boyunca uçak, araç, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarma, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlama, havalimanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etme, dağcılık…

Keskin nişancılık, bomba düzeneği imhası, arazide mevzi çatışma ve muharebe, meskûn mahal operasyonları, sokak geçişleri, yol aramaları ve ev aramaları, patlayıcı maddeyi bulma ve imha etme, keşif, pusu, baskın, pusudan kurtulma, yön bulma, harita okuma, üs bölgesi oluşturma, mevzi oluşturma ve arazide konuşlanma gibi çok sayıda eğitimden geçiyor.

Eğitimlerde tabanca, piyade tüfeği, makineli tabanca, av tüfeği, can yeleği, hücum yeleği, kurşun geçirmez yelek, kask, Özel Harekât tulumu, gece görüş gözlüğü-dürbünü-infrared kimyasal ışık, plastik silah, ilkyardım eğitim malzemeleri, telsiz ve çadır gibi malzemeler kullanılıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu girin
Adınızı buraya yazın